وضعیت تالاب های کشور نگران کننده است

وضعیت تالاب های کشور نگران کننده است

 رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: «متاسفانه وضعیت مجموع تالاب‌های کشور از جمله تالاب صالحیه اصلا خوب نیست و کاهش حق آبه و کاهش نزولات آسمانی دلیل اصلی این وضعیت است».

به گزارش گلونی به نقل از ایسنا علی سلاجقه روز شنبه چهارم تیر ماه در حاشیه مراسم افتتاح اولین دوره آموزش محیط بانی کشور که در مرکز آموزش محیط‌بانی برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به هدفگذاری برای کاهش معضل گرد و غبار در کشور اظهار کرد: «در این بحث هر هفته نشست‌ ستاد هماهنگی و سیاستگذاری گرد و غبار با حضور دستگاه‌های ذی ربط برگزار می‌شود تا نگرانی مردم در این بحث کاهش پیدا کند».

وی ادامه داد: «در بعد بین‌المللی مسیر پیمایش گرد و غبار در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا احصاء شده و در این خصوص نشست‌هایی با عراق و سوریه برگزار شده است».

وی ادامه داد: «سعی داریم با تقویم زمانی مشخص موضوع گرد و غبار در مبدا کشورهای همسایه را حل کنیم».

این مسئول ادامه داد: «در بحث مدیریت گرد و غبار در بعد داخلی هم دستگاه‌ها مکلف شده‌اند در بازه زمانی ۱۰ ساله اقداماتی انجام دهند و در نقاطی مثل خوزستان که منشا اصلی هستند هم بنا هم اقدامات ویژه‌تری صورت بگیرد».

وضعیت تالاب های کشور

وی توضیح داد: «در استان‌های البرز، قزوین و تهران جهت باد غالب از غرب به شرق است و در دشت‌های بویین زهرا و دشت‌هایی که در مسیر این استان‌ها قرار دارند که پوشش گیاهی مناسبی به دلیل کاهش بارندگی در چند سال وجود ندارد و از طرف دیگر شاهد تغییر کاربری‌های گسترده در این مسیر هستیم که همین امر استان‌های البرز و تهران را به شدت تحت تاثیر گرد و غبار قرار داده است».

سلاجقه اضافه کرد: «باید با برنامه‌های ویژه از جمله ایجاد پوشش گیاهی در این مسیرها گرد و غبار را کنترل کنیم».

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به خبرنگار ایسنا مبنی بر برنامه پیش بینی شده برای نجات تالاب صالحیه گفت: «متاسفانه وضعیت مجموع تالاب‌های کشور از جمله تالاب صالحیه اصلا خوب نیست و کاهش حق آبه و کاهش نزولات آسمانی دلیل اصلی این وضعیت است».

رئیس سازمان محیط زیست ادامه داد: «متاسفانه وزارت نیرو در بحث حق آبه همکاری مناسبی نداشته است».

وی ابراز کرد: «در بحث نجات تالاب صالحیه استفاده از پساب‌های کارخانه‌های اطراف در دستور کار قرار گرفته و چند کارخانه مکلف به احداث تصفیه خانه شده‌اند و از طرف دیگر استفاده از ظرفیت مخازنی که در بستر رودخانه کردان‌ در حال احداث است هم برای نجات این تالاب استفاده خواهد شد».

وی در بحث ضرورت اصلاح قانون استفاده از سلاح گفت:  «متاسفانه وقتی که شرایط اقتصادی در حالت نوسان قرار بگیرد، متخلفان سوء استفاده می‌کنند و بیشتر به پیکر محیط زیست آسیب می‌رسانند. در این بحث سعی کرده‌ایم محیط‌بان‌ها را تجهیز کنیم و امیدواریم در قانون نحوه استفاده از سلاح توسط آنها هم اصلاحات مناسبی صورت بگیرد».

کاهش ۳۰ درصدی سطح تالاب های پلدختر

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 270271 ساعت خبر : 10:23 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=270271
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات