گلونی

۶ اثر طبیعی برای ثبت ملی به استاندار اردبیل ابلاغ شد

۶ اثر طبیعی برای ثبت ملی به استاندار اردبیل ابلاغ شد

۶ اثر طبیعی برای ثبت ملی به استاندار اردبیل ابلاغ شد

۶ اثر طبیعی برای ثبت ملی به استاندار اردبیل ابلاغ شد

قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور در نامه‌های جداگانه به استاندار اردبیل مراتب ثبت شش اثر در فهرست میراث طبیعی ملی را ابلاغ کرد.

به گزارش گلونی به نقل از ایسنا علی دارابی در نامه‌های جداگانه مراتب ثبت شش اثر از شهرستان‌های اردبیل، خلخال و نیر در فهرست میراث طبیعی ملی را به استاندار اردبیل ابلاغ کرد.

قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور در این نامه‌ها از ثبت ملی «درخت کهنسال اوجا (قره آغاج)» در شهرستان خلخال، چمشه آبگرم قینرجه در شهرستان نیر، درخت گردوی کهنسال بال اوغلان روستای شال در شهرستان خلخال، چشمه‌های آبگرم یئدی بولوگ سردابه در شهرستان اردبیل، درخت گردوی کهنسال یوزه ریشه روستای شال در شهرستان خلخال و «درخت کهنسال آزاد (سغ دار) روستای شال» در شهرستان خلخال خبر داده است.

علی دارابی در نامه مراتب ثبت ملی شش اثر طبیعی استان اردبیل آورده است: «آثار مذکور ضمن رعایت حقوق مالکانه، تحت نظارت و حمایت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است و تدوین ضوابط حفاظتی و تعیین عرصه و حریم آثار برعهده سازمان خواهد بود و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر اصالت اثر شود ممنوع است».

۶ اثر طبیعی اردبیل ثبت ملی می‌شود

گفتنی است میراث طبیعی ملی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی ایران شناسایی، معرفی و ثبت می‌شود و شامل محدوده‌های جغرافیایی طبیعی و مناطق خاصی از کشور است که به علت کیفیت ویژه فیزیکی و زیست‌شناسی، مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه‌های طبیعی-تاریخی، پدیده‌ها و نمونه‌های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه‌های آن‌ها تعیین و تحت حفاظت و بهره‌برداری پایدار قرار می‌گیرد.

همچنین بقایای زمین‌شناسی و محوطه‌های برآمده از آن و آنچه از تبادل انسان با طبیعت به وجود آمده، مناطق جغرافیایی حفاظت شده، آثار زیستی و جانوری و … را نیز شامل می‌شود. کوه دماوند اولین میراث طبیعی و باداب سورت دومین میراث طبیعی ملی ثبت شده ایران است.

جلد دوم کتاب میراث طبیعی ایران چاپ و منتشر شد

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

خروج از نسخه موبایل