مرمت حمام تاریخی سالار پایان یافت

مرمت حمام تاریخی سالار پایان یافت

​مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه از اتمام عملیات مرمت حمام تاریخی سالار در شهرستان سلطانیه خبر داد.

به گزارش گلونی به نقل از میراث‌آریا و به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان، حسین عیدانی روز پنج‌شنبه ۳۰ تیرماه ۱۴۰۱ گفت: «عملیات مرمت و بازسازی حمام سالار شامل سبک‌سازی سقف، ایزولاسیون و آجر فرش پشت بام، برچیدن آجرهای فرسوده و غیره انجام شد.»

مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه افزود: «این حمام از جالب‌ترین بناهای دوران قاجاریه در بین فضاهای معماری شهری است و از اهمیت زیادی برخوردار است، مصالح اصلی گرمابه آجر است و فضاهای داخلی نیز با ملات ساروج به طرز ماهرانه‌ای‌ اندود شده‌اند.»

او گفت: «مرمت مستمر بخش‌های مختلف آثار تاریخی سلطانیه در طول سال جاری انجام می‌شود و تمام اقدامات بر اساس اصول فنی و زیر نظر کارشناسان پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه انجام می‌شود.»

حمام سالار بنایی است متعلق به دوره قاجاریه که در جوار گنبد معروف الجایتو در شهر تاریخی سلطانیه زنجان واقع شده است. بانی حمام سالار شخصی به نام سیف علی خان کلانتری معروف به سالارخان است. ساخت این بنا در اواخر دوره قاجار در سال ۱۲۹۳ ه. ش انجام شده است.

شهر سلطانیه یکی از شهرهای تاریخی شهرستان سلطانیه استان زنجان ایران است که در ۳۷ کیلومتری شهر زنجان واقع است، گنبد سلطانیه تنها اثر جهانی استان در این شهر تاریخی است و این شهر دارای بناهای تاریخی زیادی است که همه‌ساله گردشگران زیادی را جذب می‌کند.

اتمام مرمت بخش های آسیب دیده در طبقه اول گنبد سلطانیه

آغاز پروژه حفاظت، آماده سازی و مرمت گنبد سلطانیه

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 271798 ساعت خبر : 10:45 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=271798
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات