درخواست رسیدگی به وضعیت هوتگ دشتیاری و جلوگیری از مرگ کودکان

درخواست رسیدگی به وضعیت هوتگ دشتیاری و جلوگیری از مرگ کودکان بلوچستان

به گزارش گلونی هوتگ (گودال حفر شده برای ذخیره آب) منبعی برای تامین آب آشامیدنی و مصرفی روستائیان و احشام در بخش‌های دشتیاری، پلان و مرکزی شهرستان چابهار محسوب می‌شود اما متاسفانه پس از بارندگی‌های اخیر و آبگیری آنها باعث مرگ کودکان و احشام شده است.

با توجه به این موضوع، کارزاری تحت عنوان «درخواست جلوگیری از مرگ صدها کودک بلوچستان در هوتگ‌های دشتیاری» در حال برگزاری است.

در بخشی از متن این کارزار که خطاب به رئیس جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر نیرو و استاندار سیستان و بلوچستان نوشته شده، آمده است:

«کافی است در گوگل کلمه (هوتگ دشتیاری) را سرچ کنید و از مرگ ده‌ها کودک در این حوضچه‌های آب مطلع شوید.

اینجا در سیستان و بلوچستان منطقه دشتیاری زندگی می‌کنیم. در اینجا هر ساله شاهد مرگ ده‌ها کودک هستیم که در گودال‌های آبی که برای جمع کردن آب باران درست شده و این کودکان می‌روند آب بخورند یا خودشان و لباس و ظرف‌هایشان را بشویند، با توجه به گل بودن خاک منطقه گیر کرده و فوت می‌کنند.

به عنوان جمعی از فعالان اجتماعی حوزه آموزش و تحصیل خواستار هرچه سریعتر لوله کشی آب این روستاها هستیم.

مردم این روستاها آب باران را جمع می‌کنند و تا ماه‌ها و‌ شاید سال‌ها از همین آب، هم برای آشامیدن و هم مصرفی و حیوانات‌شان استفاده می‌کنند.»

برای امضای این کارزار به این لینک مراجعه کنید.

گفتنی است هوتِگ یا هوتَک نام گودال مصنوعی و یا طبیعی نسبتاً بزرگی است که آب حاصل از بارندگی‌ها در آن هدایت و جمع آوری شده و در طول سال به مصارف کشاورزی و آشامیدنی انسان و حیوانات اهلی و وحشی می‌رسد.

این گودال در زبان بلوچی به هوتِگ یا هوتک مشهور است و این سامانه سنتی برای مهار، کنترل و بهره برداری از سیلاب و به عنوان یکی از راه‌های متداول تامین آب محسوب می‌شود.

برای مشاهده سایر کارزارها و حمایت از آنها روی این لینک کلیک کنید.

پایان پیام

گزارشگر:محسن باقری

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 272311 ساعت خبر : 11:45 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=272311
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات