ثبت تصویر جدید از پلنگ ایرانی در طبیعت شهرستان کازرون

ثبت تصویر جدید از پلنگ ایرانی در طبیعت شهرستان کازرون

تصاویر تازه‌ای که از گونه ارزشمند پلنگ ایرانی، توسط نیروهای یگان حفاظت محیط زیست کازرون ثبت شده است، منتشر شد.

به گزارش گلونی به نقل از روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، محمد اسکندری سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان‌های کازرون و کوه‌ چنار گفت: «در نتیجه پایش مستمر زیستگاه‌های حفاظت‌شده و آزاد، اطلاعات و مستندات قابل توجهی از وضعیت جمعیت گونه‌های شاخصی همچون پلنگ ایرانی در طبیعت کازرون جمع‌آوری شد که به منظور اجرای برنامه‌های حفاظتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.»

اسکندری گفت: «در سال ۱۳۹۹ نیز حضور یک خانواده پلنگ ایرانی در بخش های مرکزی منطقه ارژن-پریشان مشتمل بر یک ماده پلنگ به همراه سه توله مستند شده است.

تصاویر منتشر شده اخیر مربوط به یکی از همین توله‌هاست که در بهار ۱۴۰۱ و با تلاش‌های پیوسته پیمان خوبکار به ثبت رسیده است.»

گفتنی است در کتاب «اطلس پستانداران ایران» که سازمان حفاظت از محیط زیست منتشر کرده، درباره پلنگ ایرانی آمده است:

ویژگی‌های ظاهری: طول سر و بدن ۱۱۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر، طول دم ۶۰ تا ۱۰۰ سانتی متر، ارتفاع بدن ۴۵ تا ۷۸ سانتی متر و وزن ۳۵ تا ۹۰ کیلوگرم است.

دارای جثه‌ای بزرگ، بدنی عضلانی و قابل انعطاف، سری پهن، دست و پایی کوتاه با پنجه‌های قوی است.

سطح بدن پوشیده از موهای نرم و کوتاهی به رنگ کرم نخودی است که در قسمت‌های زیرین بدن کم رنگ‌تر می‌شود.

بدن پوشیده از خال‌های گرد و توخالی شبیه به گل است.

ویژگی‌های زیستی: پلنگ به طور عمده از غروب تا طلوع آفتاب به فعالیت می‌پردازد.

به صورت انفرادی زندگی کرده و قلمرو هر نر معمولا قلمرو چند ماده را نیز در بر می‌گیرد. از قلمرو خود به شدت دفاع نموده و با نشانه‌هایی مانند ایجاد خراش روی زمین یا تنه درختان و به جا گذاشتن سرگین و ادرار مرز قلمرو خود را مشخص می‌کند.

جابه‌جایی زیادی داشته و یک نر در استان یزد که به وسیله رادیو تله‌متری بررسی شد، حدود ۶۲۶ کیلومتر مربع را در ۱۰ ماه طی کرد.

مهمترین طعمه پلنگ، کل و بز و قوچ و میش است و در کنار آن از گراز، انواع گوزن‌ها، آهو، پستانداران کوچک، پرندگان و حتى حشرات نیز تغذیه می‌کنند.

در مواقع کمبود طعمه طبیعی ممکن است به دام‌های اهلی و سگ گله نیز حمله کند.

معمولاً در بهمن ماه جفت گیری کرده و پس از ۹۰ تا ۱۰۶ روز، ۱ تا ۴ توله به دنیا می‌آید، ولی به ندرت موفق به بزرگ کردن بیش از ۲ توله می‌شود.

توله‌ها در سن ۱۲ تا ۱۸ ماهگی از مادر جدا شده و تا چند ماه پس از آن با هم می‌مانند. در طبیعت ۱۴ تا ۱۹ سال و در اسارت تا ۲۳ سال عمر می‌کند.

زیستگاه، پراکندگی و فراوانی: به دلیل قابلیت سازگاری بالا، در انواع زیستگاه‌های کوهستانی، استپی، جنگلی و کودهای خشک مناطق بیابانی اکثر مناطق ایران، از ارتفاع ۲۰۰ تا ۴۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا زندگی می‌کند.

با استفاده از دوربین‌های تله‌ای، اطلاعات بیشتری از حضور پلنگ در سال‌های اخیر در زیستگاه‌های ناشناخته کشور (پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس و بشاگرد در استان هرمزگان) به دست آمده است.

اگرچه پلنگ پراکندگی وسیعی در ایران دارد، اما از فراوانی پایینی برخوردار است. در پژوهشی در پارک ملی بمو، ۶ فرد پلنگ و تراکمی در حدود ۱/۸۷ پلنگ در ۱۰۰ کیلومتر مربع تخمین زده شده است.

وضعیت حفاظتی: در زمره گونه‌های حمایت شده سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

شکار غیر مجاز پلنگ و طعمه‌های آن، تغذیه از لاشه‌های مسموم، تله‌گذاری و تصادفات جاده‌ای از مهمترین عوامل کاهش جمعیت این گربه‌سان در ایران است.

پلنگ در طبقه «آسیب‌پذیر» (VU) فهرست سرخ IUCN و پیوست II کنوانسیون CITES قرارد دارد. اما زیرگونه پلنگ ایرانی (P. p. saxicolor) «در خطر انقراض» (EN) طبقه بندی شده است.

حفاظت، بخصوص خارج از مناطق حفاظت‌شده که جمعیت طعمه‌های طبیعی در آن به شدت کاهش یافته، نیازمند برنامه‌ریزی جدی است.

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 274311 ساعت خبر : 10:39 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=274311
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات