کشف قدیمی ترین سرپرتابه های یافت شده در قاره آمریکا

کشف قدیمی ترین سرپرتابه های یافت شده در قاره آمریکا

به گزارش گلونی به نقل از یورونیوز، باستان‌شناسان آمریکایی تعدادی سرپرتابه در ایالت آیداهو کشف کردند که قدمت آنها از نمونه‌های کشف‌شده قبلی چند هزار سال بیشتر است.

سرپرتابه در باستان‌شناسی به سنگ‌های تراش‌خورده‌ای گفته می‌شود که انسان‌ها در دوران قدیم آنها را بر روی نیزه و دیگر پرتابه‌ها می‌گذاشتند. اندازه این سرپرتابه‌ها که باستان‌شناسان در دانشگاه ایالتی اورگون آنها را کشف کرده‌اند بین ۱.۲ تا پنج سانتی‌متر است.

بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهد که قدمت این سرپرتابه‌ها به ۱۵ هزار و ۷۰۰ سال پیش بر می‌گردد. به این ترتیب آنها حدود سه هزار سال قدیمی‌تر از سرپرتابه‌هایی هستند که پیش از این در قاره آمریکای شمالی کشف شده بود.
یافته‌های باستان‌شناسان درباره سرپرتابه‌های کشف‌شده در ایالت آیداهوی آمریکا در نشریه «ساینس ادونسس» (Science Advances) منتشر شده است.

لورن دیویس، استاد باستان‌شناسی در دانشگاه ایالتی اورگون می‌گوید: «از نظر علمی این کشفیات جزئیات بسیار مهمی را درباره پیشینه اولین ساکنان آمریکا از منظر باستان‌شناسی در اختیار ما قرار می‌دهد.»

کشف قدیمی ترین سرپرتابه های یافت شده در قاره آمریکا

محل کشف سرپرتابه های باستانی در ایالت آیداهوی آمریکا
محل کشف سرپرتابه های باستانی در ایالت آیداهوی آمریکا

لورن دیویس و گروهی دیگر از باستان‌شناسان پیش از این پوسته‌هایی ساده و تکه‌های از استخوان در ایالت آیداهو کشف کرده بودند که به گفته آنها از حضور انسان در این منطقه در حدود ۱۶ هزار سال پیش حکایت داشت. محل کشف سرپرتابه‌های جدید در ایالت آیداهو منطقه رودخانه سالمون یا رودخانه بدون بازگشت نام دارد.

کشف این سرپرتابه‌ها فرضیه‌های موجود مبنی بر ارتباط ژنتیکی و فرهنگی بین انسان‌های عصر یخبندان در شمال شرقی آسیا و شمال آمریکا را تقویت کرده است. یکی از دلایل این امر تشابه بین سرپرتابه‌های کشف‌شده با سرپرتابه‌های باستانی یافت‌شده در جزیره هوکایدو واقع در شمال ژاپن است. قدمت سرپرتابه‌های هوکایدو بین ۱۶ تا ۲۰ هزار سال تخمین زده شده است.

کشف دالان های زیرزمینی باستانی در اسفراین

پایان پیام

کد خبر : 275261 ساعت خبر : 0:13 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=275261
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات