گلونی

تیم فرمول دانشجویی رهام آماده شرکت در مسابقات جهانی است

تیم خودرو فرمول دانشجویی رهام آماده شرکت در مسابقات جهانی است

تیم خودرو فرمول دانشجویی رهام آماده شرکت در مسابقات جهانی است

تیم فرمول دانشجویی رهام آماده شرکت در مسابقات جهانی است

مسابقات فرمول دانشجویی، بزرگترین مسابقات دانشجویی در سطح دنیاست که سال 1979 در کشور آمریکا افتتاح شد و امروزه در 14 کشور دنیا برگزار می‌شود.

هر ساله بیش از 700 دانشگاه از پنج قاره دنیا تیم دانشجویی خود را به این مسابقات اعزام کرده و توانایی های فنی و مهندسی خود را به رخ همدیگر می‌کشانند.

برگزار کنندگان مسابقات نیز انجمن مهندسان خودرو آمریکا (SAE) و غول های خودروسازی دنیا هستند.

ایده این مسابقات طراحی و ساخت یک خودرو مسابقه‌ای در سبک فرمول است که توسط یک تیم تمام دانشجویی و در چهارچوب ضوابط مسابقات انجام می‌شود.

تیم‌های دانشجویی باید برای شرکت در این مسابقات، خودرویی را مطابق با قوانین مشخص، از پایه طراحی کنند و بسازند.

هر خودرو در آیتم‌های مختلف مورد قضاوت داوران قرار می‌گیرد و با توجه به عملکرد در هر آیتم، امتیاز کلی خودرو محاسبه می‌شود.

با توجه به موضوع پر اهمیت این روزها که کمبود منابع انسانی متخصص در کشور ما و حتی سایر کشورهای جهان است، طراحی رویداد ها و یا اصلاح روش‌های آموزشی به ویژه در مدارس و دانشگاه‌ها می‌تواند زمینه ساز رشد منابع انسانی متخصص برای آینده ای نزدیک باشد.

مشکلی که شرکت‌های بزرگی مثل فورد، تویوتا، مرسدس بنز، هوندا، جنرال موتورز و … سال‌ها قبل برای حل آن رویداد تمام مهندسی به نام مسابقات فرمول دانشجویی را ارائه دادند.

تیم فرمول دانشجویی رهام، به عنوان تنها سنگردار کشور ایران در این مسابقات، از تیر ماه 1400 فعالیت خود را آغاز نموده و علی رغم تمام دشواری‌های موجود، موفق به ساخت خودرویی کاملا منطبق با قوانین و استانداردهای مسابقات گردیده است.

پس از تجربه موفق تیم‌های کاسپین (مسابقات 2014 روسیه) و سورنا (مسابقات 2018 ایتالیا)، تیم رهام، به عنوان سومین تیم فرمول دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد، در مسابقات 2023 کشور ایتالیا پذیرفته شده و در تاریخ 21 تا 25 تیر ماه در آن شرکت خواهد نمود.

در این خودرو تمامی بخش‌ها از جمله شاسی و بدنه، سیستم تعلیق و فرمان، سیستم انتقال قدرت، جاذب انرژی و … کاملا به دست دانشجویان طراحی شده و حتی سیستم‌های الکتریکی و کنترل موتور خودرو کاملا بازطراحی شده است.

تا امروز اعضای تیم ما از 12 نفر تشکیل شده‌اند که از این بین، 9 نفر دانشجوی مهندسی مکانیک و 3 نفر هم از رشته مهندسی صنایع هستند.

در خودروی رهام، خودرو تمامی بخش‌ها از جمله شاسی و بدنه، سیستم تعلیق و فرمان، سیستم انتقال قدرت، جاذب انرژی و … کاملا به دست دانشجویان طراحی شده و حتی سیستم‌های الکتریکی و کنترل موتور خودرو کاملا بازطراحی شده است.

تیم فرمول دانشجویی رهام

نماشای گلونی را دنبال کنید

در سراسر دنیا شرکت‌های بزرگ خودروسازی مهم‌ترین حامیان تیم‌های دانشجویی برای شرکت در این مسابقات هستند. به عنوان مثال شرکت بنز اسپانسر اصلی همه تیم‌های دانشجویی دانشگاه مونیخ است که قصد حضور در این مسابقات را در سال‌های گذشته داشته‌اند.

چون هم امکان استفاده از برخی فناوری‌های به‌کاررفته در ساخت این خودرو‌ها برای این شرکت وجود خواهد داشت و هم این خودروساز می‌تواند در آینده از تیم‌های متخصص دانشجویی برای تکمیل کادر نیروی انسانی متخصص موردنیاز خود استفاده کند.

در کشور ما متأسفانه خودروساز‌ها به دلیل شرایطی که در آن فعالیت می‌کنند، تمایلی برای رفتن به سمت فناوری‌های جدید در ساخت خودرو و حمایت از فعالیت‌های این‌گونه را ندارند.

این در حالی است که برای نمونه در کشور ژاپن حمایت‌ها از تیم‌های دانشجوی به اندازه‌ای است که هرسال بیش از ۶۰ تیم دانشجویی در مسابقات فرمول دانشجویی شرکت می‌کنند.

همین موضوع و اهمیتی که کشوری مانند ژاپن برای تحقیق و استفاده از فناوری در صنعت خودرو قائل است باعث توسعه این صنعت در آنجا شده است.

در کشور ما هم اگر قصدی برای توسعه صنعت خودروسازی وجود دارد، ناچاریم در همین مسیر حرکت کنیم. در غیر این صورت، هر سال از خودروسازی دنیا بیشتر عقب خواهیم ماند.

علی رغم جلسات متعدد با گروه‌های خودرویی در کشور، هیچکدام از این گروه‌ها به حضور در این عرصه علاقه‌ای نشان ندادند، اما این تیم با اتکا به توان و دانش تخصصی خود همچنان در این مسیر پر فراز و نشیب در حال جنگیدن با افکار پوسیده‌ای است که توان دانشجویان ایرانی را نادیده گرفته‌اند و در وهله اول به دنبال افتخار آفرینی دوباره در این مسابقات و در وهله بعد ارائه طرح‌های پیشنهادی برای بهبود صنعت خودرو سازی کشور عزیزمان ایران است.

رهام نماد خودباوری برای دانشجویانی است که می‌خواهند به کشور خود خدمت کنند تا شور و نشاط مضاعفی در دل دانشجویان و مردم عزیز ایران به وجود آید.

با توجه به اینکه مدت زمان اندکی تا انتهای این مسیر 2 ساله وجود دارد و این تیم هنوز با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند، آماده هرگونه همکاری با بخش‌های مختلفی که قصد دارند در راستای پیشرفت و اعتلای ایران عزیز قدم بردارند هستیم.

به امید روزی که دانشجوی ایرانی به خودباوری از سمت خود و درک این خودباوری از سمت مسئولین کشور برسد.

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

خروج از نسخه موبایل