گلونی

آخرین تلاش های سلوکیان برای حفظ قدرت

آخرین تلاش های سلوکیان برای حفظ قدرت

آخرین تلاش های سلوکیان برای حفظ قدرت

آخرین تلاش های سلوکیان برای حفظ قدرت

به گزارش گلونی آنتیوخوس سوم برخلاف آن‌چه انتظار داشت، نتوانست قدرت سلسله سلوکی را احیا کند و نهایتا با شکست‌های پی‌در‌پی کشته شد.

سلوکوس چهارم پسر و جانشین او در اوضاعی بحرانی و سخت به تخت نشست.

او لقب فیلوپاتر (دوستدار پدر) داشت و در زمان سلطنتش رومیان به دربار او آمده، در ازای برادرش آنتیوخوس، پسرش، دمتریوس را با خود به عنوان گروگان به روم بردند.

در این زمان، فردی به نام هیلودوروس صدراعظم دربار سلوکی بود و بازرگانی را توسعه داد. اما چیزی نگذشت که علیه سلوکوس، شاه سلوکی قیام کرد و او را به قتل رساند. در مقابل، پسر خردسال سلوکوس را به تخت نشاند و به نام او قدرت را به دست گرفت.

در چنین زمانی آنتیوخوس چهارم، برادر سلوکوس که مدتی در روم گروگان بوده و آزاد شده بود، با کمک‌های شاه پرگاموس، ائومنس، به سوریه حمله کرد و هیلودوروس را از قدرت کنار زد و به جای برادرزاده‌اش با لقب اپیفانس (تجلی خدا) به تخت نشست.

او در اولین اقدام به مصر رفت و مناطقی از آن سرزمین را تصرف و تعدادی از معابد را تخریب کرد.

آخرین تلاش های سلوکیان

بعد از دو سال، از آن جایی که روم به حمایت مصر برخاست، جنگ به اتمام رسید و آنتیوخوس متضمن شد که نواحی متصرفه را بازگرداند.

سپس شاه سلوکی به فلسطین امروزی و جنگ با یهودیان رفت و به غارت معبد پرداخت و نهایتا از آن‌ها هم شکست خورد.

آنتیوخوس در ایران هم برای ترویج فرهنگ یونانی تلاش‌های زیادی کرد و بعد از چندی به جنگ با ارمنستان رفت و آن سرزمین را به قلمرو سلوکی بازگرداند و در طول این مدت آن‌چنان از نظر مذهبی به ارامنه سخت گرفت که آن‌ها را هم با خود دشمن ساخت.

بعد از آن تصمیم به حمله به تخت جمشید گرفت که اهالی منطقه در مقابل او ایستادگی کردند.

در نهایت، آنتیوخوس چهارم در راه اکباتان از ارابه افتاد و شدیدا آسیب دید و چندی بعد در ۱۶۴ ق.م در نزدیکی اصفهان بر اثر سل از دنیا رفت. این در حالی‌ است که او همچنان در دنیا به خوبی شهرت ندارد.

موسس سلسله سلوکی، سلوکوس اول، چطور قدرت گرفت؟

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

خروج از نسخه موبایل