آنتیوخوس سوم و احیای سلطنت سلوکی؛ قسمت اول

آنتیوخوس سوم و احیای سلطنت سلوکی؛ قسمت اول

به گزارش گلونی آنتیوخوس سوم بعد از مرگ پدرش، سلوکوس دوم و برادرش سلوکوس سوم، به سلطنت رسید.

او که در دوران پادشاهی برادرش به حکومت بابل منصوب شده بود، احتمالا گمان نمی‌برد که با مرگ زودهنگام برادرش بتواند به تخت سلطنت برسد.

ماجرا از این قرار بود که سلوکوس سوم که نام اصلی‌اش الکساندر و ملقب به سوتر (منجی) بود، برای بازپس‌گیری آسیای صغیر به آن‌جا لشکر کشید.

اما در راه کشته شد و پسر عمویش آخئوس در صدد گرفتن انتقام او برآمد و مدتی هم حکومت را به صورت موقتی به دست گرفت. تا این‌که آنتیوخوس سوم قدرت را به دست گرفت.

آنتیوخوس سوم به آخئوس دستور داد تا جنگ با آتالوس، شاه پرگاموس، ادامه داده، او را از سارد بیرون کرده و خواسته برادرش، سلوکوس سوم را اجابت کند و آسیای صغیر را بار دیگر زیر سلطه سلسله سلوکی دربیاورد.

در ۲۲۲ قبل از میلاد اما مولون، والی ماد خود را شاه خواند. مولون، والی ماد و برادرش الکساندر، والی و فرمانده قشون پارس دست به شورش زدند. سلوکیه و همچنین شوش و بین‌النهرین تصرف کردند و مولون خود را شاه خواند.

سال بعد، یعنی در ۲۲۱ ق.م آنتیوخوس با مهرداد دوم، شاه پنتوس پیمان اتحاد بست و چندی به جنگ با شورشیان رفت و سلوکیه را بازپس‌گرفت و در جنگی که در سوریه درگرفت، شورشیان را شکست داد.

در ادامه او به سلوکیه رفت و به امور مالیاتی پرداخت و به آتروپاتنه حمله کرد. شاه آتروپاتنه و ارمنستان شرقی به نام آرتابازان هم سلطه آنتیوخوس را بر سرزمنیش پذیرفت.

طولی نکشید که مشخص شد آخئوس والی آسیای صغیر نیز دست به یاغی‌گری در مقابل پایتخت زده است.

همین باعث شد تا آنتیوخوس به آن سرزمین رفته و او را به مرگ مجازات کند. از اقدامات آنتیوخوس سوم تا سال ۲۱۹ ق.م می‌بینیم که او درصدد احیای قدرت پیشین بوده است.

در ادامه باید ببینیم اقدامات او تا چه موثر واقع شده‌اند.

آنتیوخوس سوم و احیای سلطنت سلوکی؛ قسمت دوم

موسس سلسله سلوکی، سلوکوس اول، چطور قدرت گرفت؟

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 277530 ساعت خبر : 11:11 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=277530
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات