دوران پادشاهی آنتیوخوس اول چگونه گذشت؟

دوران پادشاهی آنتیوخوس اول چگونه گذشت؟

به گزارش گلونی آنتیوخوس اول پیش از کشته شدن پدرش سلوکوس اول به دست او به تخت شاهی رسید و از ۲۸۰ قبل از میلاد تا ۲۶۱ ق.م در راس قدرت بود.

در سال‌های اولیه حکومتش دالیماخوس سفیر شاه به دربار شاه هند رفت و در عین حال مناطق شمالی آسیای صغیر مثل پونتوس علیه آنتیوخوس دست به اعتراض زدند و قبایل گالاتایی با قتل و غارت ناحیه‌ای را در فریگیه تصرف کردند.

در نهایت، در ۲۷۵ ق.م آنتیوخوس همراه با فیل‌های جنگی ارتش گالاتی‌ها را شکست داد و در به دنبال این نبرد بزرگ طی جشنی او را سوتر (منجی) خواندند.

دوران پادشاهی آنتیوخوس اول

سال بعد از این اتفاق، آنتیوخوس به جنگ با بطلمیوس فیلادلفوس رفت و در این جنگ که به جنگ اول سوریه معروف است، ابتدا مصری‌ها دست بالا را داشتند اما زمانی که آنتیوگونوس گوناتاس که حکومت مقدونیه را در دست داشت، وارد میدان شد، ورق به نفع شاه سلوکی برگشت و در ۲۷۱ ق.م بطلمیوسیان در مقابل سلوکیان شکست خوردند.

چند سال بعد، در سال ۲۶۸ قبل از میلاد آنتیوخوس پسر بزرگ‌ترش را به جرم توطئه به قتل رساند و پسر کوچک‌ترش که هم‌نام خود بود را به عنوان ولیعهد انتخاب کرد.

در این زمان برخلاف دوران سلوکوس اول که ایرانیان پارس دست به شورش زدند، این‌بار مقدونیان ساکن در پارس شوریدند که البته این شورش هم با اقدام نیروهای حکومت به جایی نرسید و تعداد زیادی از آن مقدونیان کشته شدند.

آنتیوخوس علاوه بر استراتونیکه همسری به نام نسا داشت و با خواهر خود به نام لائودیکه نیز ازدواج کرده بود و مرگ او در ۲۶۱ قبل از میلاد و به شاهی رسیدن پسر هم‌نامش، آنتیوخوس دوم، سرآغاز زوال و انحطاط سلوکیان بود.

منابع درآمد سلوکیان از چه راهی بود؟

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 277395 ساعت خبر : 1:10 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=277395
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات