نمایش چه و تقابل دو دیدگاه

نمایش چه و تقابل دو دیدگاه

شخصیت «ارنستو چه‌گوارا» الهام بخش بسیاری از افراد آزادیخواه در قرن بیستم و بعد از آن بوده است.

مهران رنجبر در جدیدترین اثر خود سراغ این چهره رفته و شرح وصفی از زندگی این شخصیت مهم سیاسی آمریکای لاتین را روی صحنه برده است.

به گزارش گلونی در نمایش «چه» به نویسندگی و کارگردانی مهران رنحبر، مهدی یگانه و مهران رنجبر ایفای نقش کرده‌اند و آهنگسازی و اجرای اپرا بر عهده علیرضا عبدالکریمی است.

«چه» در رینگ بوکسی اجرا می‌شود که چه‌گوارا و لری کینگ (مجری معروف شبکه سی‌ان‌ان) با هم مبارزه می‌کنند و در آن زندگی و آرمان‌های چه‌گوارا مرور می‌شود.

همه اجزای نمایش بر مبنای مبارزه‌ای بین دو تفکر عدالت‌خواه و لیبرال طراحی شده است؛ از فرم و ساختار تا نورپردازی و سایه‌هایی که روی دیوار شکل می‌گیرد.

گویی کارگردان، تمام رنج و سختی‌های چه‌گوارا و لری کینگ را در قالب فرم بدن به تماشاگر نشان می‌دهد و با دیالوگ‌های طراحی شده، فلسفه این مبارزه را منتقل می‌کند.

همین موضوع هم باعث می‌شود تا در تمام یک ساعتی که نمایش در حال اجراست، تماشاگر از رینگ بوکس و سایه‌های روی دیوار چشم برندارد و اجرای اپرا به عنوان موسیقی زنده، بر این توجه تماشاگر تاثیرگذار است.

همچنین باید توجه داشت که این نمایش، یک مونوگرافی است. یعنی می‌تواند نمایشی باشد که به واسطه ویژگی‌های یک شخصیت حقیقی یا حادثه‌ای که در تاریخ وجود داشته، تفکر و اندیشه صاحب اثر و حرف اصلی کارگردان را به مخاطب منتقل کند.

مونوگرافی که باعث می‎شود این نمایش از یک نمایش رادیویی فاصله بگیرد و در فرم و ساختار مخصوص خود و با تمرکز بر زندگی چه‌گوارا، مفاهیمی مثل آزادی، عدالت، خنده و خیانت را به مخاطب نشان دهد.

نکته قابل توجه در محتوای نمایش «چه» این است که هیچکدام از تفکرات لیبرال یا عدالت‌خواه، برتر یا ضعیف‌تر از دیگری نشان داده نمی‌شود و با وجود پایان‌بندی مناسبی که دارد، این مخاطب است که یکی از این دو را انتخاب می‌کند.

گفتنی است نمایش «چه» تا بیستم مرداد، در سالن استاد سمندریان در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می‌رود و میزبان مخاطبان است.

برای اطلاعات بیشتر و خرید بلیت کلیک کنید

نقد سایر نمایش‌ها را بخوانید

پایان پیام

نویسنده: سارا ملاعباسی

کد خبر : 278084 ساعت خبر : 12:30 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=278084
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات