گلونی

تاریخچه نام تخت جمشید؛ پرسپولیس یا تخت جمشید؟

تاریخچه نام تخت جمشید؛ پرسپولیس یا تخت جمشید؟

تاریخچه نام تخت جمشید؛ پرسپولیس یا تخت جمشید؟

تاریخچه نام تخت جمشید؛ پرسپولیس یا تخت جمشید؟

به گزارش گلونی همه ما تخت جمشید را کمابیش می‌شناسیم و به وجودش افتخار می‌کنیم.

حتی اگر تاریخ دقیق آن را ندانیم و سرگذشت نامش را نشنیده باشیم یا حتی اگر تا به حال پایمان به استان فارس باز نشده باشد، این مکان و نام آن یکی از اولین‌هایی است که به عنوان یک ایرانی در مدرسه و خانواده می‌آموزیم و یاد می‌گیریم که آن را دوست داشته، روی تاریخ گرانقدرش غیرت داشته باشیم.

در این یادداشت قصد داریم به صورت مختصر به تاریخچه نام تخت جمشید پرداخته و ببینیم اصلا این نام از کجا نشات گرفته است.

تاریخچه نام تخت جمشید

داریوش هخامنشی حدود ۵۱۸ قبل از میلاد مسیح، در استان فارس و بر روی صخره‌ای بزرگ در دامنه کوهپایه‌های کوه مهر دست به ساختن مجموعه‌ای از کاخ‌ها و بناها زد که ما ایرانیان امروزه باقی‌مانده آن را به عنوان تخت جمشید شناخته و غیر ایرانیان آن را با عنوان پرسپولیس می‌شناسند.

با این حال، گفتنی است که این مجموعه بنا را در دوره باستان پارسَه می‌خواندند و نام پارسه از نام اقوام پارسی یعنی همان اقوامی که شاهان هخامنشی از میان آن‌ها برخاسته‌اند، سرچشمه گرفته است.

بعد از این که اسکندر مقدونی به ایران لشکر کشید و خاندان هخامنشی را برانداخت، مجموعه‌ای که ما امروزه با نام تخت جمشید می‌شناسیم، با نام پرسِه‌پُلیس یا پِرسِپولیس خوانده شد و دیگر این مکان مانند سابق مورد استفاده و توجه قرار نگرفت.

صدها سال بعد، در دوران امپراتوران ساسانی، شاهان اولیه این دودمان تخت جمشید را صدستون خواندند.

اما بعد از گذشت چندی، از آن جایی که شاهان ساسانی نسب خودشان را به شاهان اساطیری کیانی و جمشید می‌رسانند، به این مکان نام تخت جمشید یا قصر جمشید دادند تا مهرتاییدی بر روی مشروعیت و تاریخ دودمان خود زده باشند.

ساخت تخت جمشید به دست چه کسانی و در چه زمانی انجام شد؟

درباره تخت جمشید بیشتر بخوانید.

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

خروج از نسخه موبایل