گلونی

زنان دریایی ملانزیا، پیشرو در حفاظت از اکوسیستم های مرجانی

زنان دریایی ملانزیا، پیشرو در حفاظت از اکوسیستم های مرجانی

زنان دریایی ملانزیا، پیشرو در حفاظت از اکوسیستم های مرجانی

زنان دریایی ملانزیا، پیشرو در حفاظت از اکوسیستم های مرجانی

این زنان دانش بومی‌ و علوم جدید را برای  نجات صخره‌های مرجانی به کار گرفته‌اند.

به گزارش گلونی برای اکثر مردم، فین (باله‌ها)، ماسک‌ها و لباس‌های مرطوب نئوپرن وسایل تفریحی هستند.

اما برای گروه غیرانتفاعی زنان دریایی ملانزیا، (برنده برنامه قهرمان زمین سازمان ملل برای الهام و اقدام)، آنها ابزار تغییر هستند.

30 نفر از اعضای گروه با پوشیدن تجهیزات غواصی، سلامت صخره‌های مرجانی شکننده‌ای را که ملانزیا، (یکی از کشورهای جزیره‌ای در اقیانوس آرام جنوبی) را احاطه کرده‌اند، پایش می‌کنند.

هدف آنها آموزش مهارت‌های غواصی و زیست شناسی به زنان محلی است تا بتوانند سلامت صخره‌های مرجانی را زیر نظر بگیرند و مناطق حفاظت شده دریایی را ایجاد و بازسازی کنند.

اسرائیله آتوآ، یکی از اعضای زنان دریا، به یاد می‌آورد: «اولین باری را به یاد می‌آورم که به یک دهکده ماهیگیری رفتم تا سعی کنم چند زن را برای پیوستن به برنامه‌مان  استخدام کنم. آنها حتی نمی‌خواستند صدای ما را بشنوند. اما ما آنها را متقاعد کردیم که حفاظت از دریا برای حفاظت از همه معیشت ما ضروری است.»

زنان دریا در چیزی که به عنوان مثلث مرجانی شناخته می‌شود، کار می‌کند، که حدود 5.7 میلیون کیلومتر مربع بین دیواره مرجانی بزرگ و مجمع الجزایر جزیره ای ملانزیا و آسیای جنوب شرقی را پوشش می‌دهد.

پر از حیات دریایی، یکی از مقاصد برتر جهان برای گردشگری زیر آب و  محل صنعت بزرگ شیلاتی است. همچنین به طور استثنایی با افزایش جمعیت انسانی و سطح زباله تهدید می‌شود.

صخره‌های مرجانی در سراسر جهان تحت محاصره تغییرات آب و هوایی، صید بی رویه و آلودگی هستند.

بر اساس گزارش اخیر برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) فقط از سال 2009، تقریبا 14 درصد از مرجان‌های جهان ناپدید شده‌اند. بسیاری از آنهایی که باقی مانده‌اند در معرض خطر هستند.

صخره‌های سالم برای مقاومت در برابر تأثیرات تغییرات آب و هوایی، از جمله اسیدی شدن اقیانوس‌ها و رویدادهای شدید حیاتی هستند.

اما این گزارش نشان می‌دهد که تا سال 2050 کاهش 70 تا 90 درصدی مرجان‌های زنده در صخره‌ها ممکن است اتفاق بیفتد، مگر اینکه اقدامات شدیدی برای محدود کردن گرمایش جهانی به 1.5 درجه سانتی‌گراد انجام شود.

خبر خوب این است که صخره‌های مرجانی انعطاف‌پذیر هستند و در صورت حفاظت از محیط زیست دریایی می‌توانند بهبود یابند.

ابتکار زنان دریا  که توسط بنیاد دریای مرجانی اداره می‌شود، از سال 2018 در سراسر جزایر سلیمان و پاپوآ گینه نو برای ترویج احیای صخره‌های مرجانی و حمایت از ایجاد مناطق ممنوعه ماهیگیری فعالیت می‌کند.

همچنین از مناطق حفاظت شده دریایی در دو کشور حمایت می‌کند تا اطمینان حاصل شود که زندگی ماهیان فراوانی برای روستاییان وجود دارد که در آینده به آنها تکیه کنند.

زنان دریا به طور همزمان در حال تغییر روایت در مورد نقش یک زن در جامعه خود و فرصت‌های او برای رهبری است.

اندی لوئیس، مدیر اجرایی سازمان، گفت: «وجود زنی در جامعه که بتواند از فرآیند ذخیره‌گاه‌های دریایی و حفاظت از دریا به زبان محلی حمایت کند، برای دریافت پیام‌های اولیه درباره اهمیت مناطق حفاظت‌شده دریایی مهم است. بنیاد دریای مرجانی هیچ کار حفاظتی در این کشورها بدون شناخت صریح فرهنگ بومی‌انجام نمی‌شود.»

برای زنان دریایی، ترکیب دانش بومی‌با علم در تعامل آنها با جوامع بسیار مهم است.

یادگیری از اعضای جامعه در مورد جایی که ماهی‌ها در یک زمان خاص از سال بیشتر هستند، یا تطبیق تغییر رنگ در صخره‌های مرجانی با داده‌های بررسی زیر آب، یا درک اینکه چگونه جزر و مد ممکن است به عنوان تابعی از تغییرات آب و هوا تغییر کند، برای دسترسی آنها به این موضوع مهم است.

ارزش حفاظتی و مناطق حفاظت شده دریایی را نشان می‌دهد.

اما زنان دریایی می‌گویند که به همان اندازه، قراردادهای بومی‌درباره نقش زن در خانواده، جامعه و جامعه را به چالش می‌کشند.

یکی از مدیران برنامه زنان دریا  مستقر در پاپوآ گینه نو، می‌گوید: «وقتی شما یک زن را آموزش می‌دهید، یک جامعه را تربیت می‌کنید. ما در تلاشیم تا زنان را آموزش دهیم، زنان را به کار ببریم تا بتوانند به عقب برگردند و در خانواده و جامعه خود نیز تأثیر بگذارند.»

زنان دریا تحت آموزش دقیق علوم دریایی قرار می‌گیرد که با آموزش عملی در تکنیک‌های بررسی صخره‌ها و بوم شناسی صخره‌های مرجانی تکمیل می‌شود. سپس غواصی را یاد می‌گیرند.

او همچینین گفت: «چیزی که در شغلم بیشتر دوست دارم این است که بتوانم زیبایی‌های دنیای زیر آب را تجربه کنم. قبل از  غواصی، شما فقط همه چیز را تصور می‌کنید، اما واقعیت  محیط دریا خیلی مسحورکننده تر است – ماهی‌ها، کشتی‌های غرق شده … انگار همه چیز تازه زنده شده است.

هر یک از زنان دریا از طریق گواهینامه بین المللی غواصی به رسمیت شناخته شده پشتیبانی می‌شود و نحوه استفاده از GPS، دوربین‌های زیر آب و ویدئو برای بررسی جمعیت ماهی‌ها و مرجان‌ها در صخره‌های مثلث مرجانی آموزش داده می‌شود.

کار آنها از سال 2018 منجر به پیشنهاد بیش از 20 منطقه حفاظت شده دریایی جدید در آب‌های پاپوآ گینه نو و جزایر سلیمان شده است.»

اینگر اندرسن، مدیر اجرایی UNEP گفت: «صخره‌های مرجانی پناهگاهی برای زندگی دریایی است و اقتصاد جوامع ساحلی بی‌شماری را پشتیبانی می‌کند.

صخره‌های مرجانی برای آینده سیاره ما حیاتی هستند و کاری که توسط زنان دریا برای حفاظت از این اکوسیستم‌های زیبا و متنوع انجام می‌شود چیزی جز الهام بخش نیست.

برای نائومی‌لونگا، رهبر تیم زنان دریایی در استان جدید بریتانیای غربی در پاپوآ گینه نو، کمک به ایجاد ذخایر دریایی به این معنی است که او نه تنها یک رهبر در جامعه خود است، بلکه مسیری را برای آینده تعیین می‌کند.

از آنجایی که فشارهای جمعیتی در خشکی بر استرس دریا می‌افزاید، برنامه ذخیره دریایی سرمایه گذاری برای رفاه بلندمدت برای جوامع آسیب پذیر در برابر استرس‌ها و شوک‌هاست.»

او گفت: «ما در واقع در حال ذخیره غذا برای نسل آینده هستیم. گونه‌هایی وجود دارند که در حال نابودی هستند، بنابراین برخی از گونه‌هایی که در آن ذخیره‌گاه‌های دریایی زندگی می‌کنند ممکن است تنها گونه‌ای باشند که نسل‌های آینده ما متولد شوند.»

قهرمانان زمین و قهرمانان جوان زمین در برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد افراد، گروه‌ها و سازمان‌هایی را که اقداماتشان تأثیری دگرگون کننده بر محیط زیست دارد، شناسایی می‌کند.

جایزه قهرمانان زمین که هر ساله اهدا می‌شود، بالاترین افتخار محیط زیستی سازمان ملل است.

مجمع عمومی‌سازمان ملل متحد سال‌های 2021 تا 2030 را دهه سازمان ملل متحد برای احیای اکوسیستم اعلام کرده است. این برنامه به رهبری برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) همراه با حمایت شرکا، برای جلوگیری، توقف، و معکوس کردن از دست دادن و تخریب اکوسیستم‌ها در سراسر جهان طراحی شده است.

هدف آن احیای میلیاردها هکتار، پوشش اکوسیستم‌های زمینی و آبی است. یک فراخوان جهانی برای اقدام، دهه سازمان ملل متحد حمایت سیاسی، تحقیقات علمی، و نیروی مالی را برای افزایش گسترده بازسازی گرد هم می‌آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر به www.decadeonrestoration.org مراجعه کنید.

حفاظت از محیط زیست و حفاظت از محیط زیست کار همه است. ما در تلاش هستیم تا این دنیا را به مکانی بهتر برای زندگی همه خود تبدیل کنیم.

زنان دریایی ملانزیا، پیشرو در حفاظت از اکوسیستم های مرجانی

پایان پیام

مترجم: مصیب شیرانی، کارشناس و فعال محیط زیست

خروج از نسخه موبایل