راهنمای کامل پرستاری از سالمند بیمار مبتلا به پارکینسون

راهنمای کامل پرستاری از سالمند بیمار مبتلا به پارکینسون

بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی است که در اثر تخریب سلول‌های عصبی مغز ایجاد می‌شود. پیشرونده است و ممکن است سال‌ها قبل از اینکه بیمار به مراقبت فعال نیاز داشته باشد وجود داشته باشد. این خود را در ماهیچه‌های سفت و سایر مسائل مربوط به حرکت نشان می‌دهد که با گذشت زمان بیشتر نمایان می‌شوند.

اگر مراقب سالمندانی هستید که از PD رنج می‌برد، بدون شک در طول سال‌ها با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. اما شما باید نه تنها از مشکلاتی که برای عزیزانتان ایجاد می‌کند، بلکه از نحوه کاهش آسیب‌های ناشی از این بیماری برای بهبود کیفیت زندگی آنها آگاه باشید.

اگر مراقبت از یک سالمند مبتلا به PD بر دوش شما افتاده است، ما می‌توانیم کمک کنیم.

نکاتی برای مراقبت از سالمندان مبتلا به پارکینسون

مراقبت از سالمندان مبتلا به بیماری پارکینسون نیازمند اهتمام و توجه ویژه‌ای است. این بیماری نوروترانسمیترهای مغزی را تحت تأثیر قرار داده و حرکت‌های بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در ادامه، نکاتی برای مراقبت و مدیریت بهتر از افراد مبتلا به پارکینسون و وظایف پرستار سالمند آورده شده است:

  • درک بیمار
  • پیشنهاد برای مراقبت
  • درگیر مراقبت و معالجه بیمار باشید
  • مدیریت دارو

در ادامه موارد بالا را برای مراقبت از سالمندان بیمار مبتلا به پارکینسون بیشتر توضیح می‌دهیم.

بیماری را درک کنید

دانستن اینکه پارکینسون چگونه بر مهارت‌های حرکتی سالمندان در زندگی روزمره تأثیر می‌گذارد، می‌تواند به مراقب کمک کند که صبور و حمایت‌کننده باشد.

مشکل بزرگی که اکثر مراقبین با آن روبرو هستند، مشاهده انحطاط مهارت‌های حرکتی سالمندان است. آنها ممکن است بتوانند یک روز کاملاً جوراب خود را بپوشند اما روز دیگر نه. با راهنمای انتخاب پرستار سالمند مناسب در منزل، می‌توان مراقبی را انتخاب کرد که تمام نگهداری‌های لازم از سالمندان بیمار را به عمل می‌آورد.

همانطور که از عزیز خود مراقبت می‌کنید، خواهید دید که زندگی با PD اینگونه است. اگر می‌خواهید به آنها کمک کنید تا استقلال خود را تا زمانی که ممکن است حفظ کنند، اجازه دهید هر کاری که می‌توانند در یک روز خاص برای خودشان انجام دهند.

به یاد داشته باشید که صبور باشید و درک کنید که آنها ممکن است نتوانند وظایف خاصی را به همان سرعتی که می‌توانستند انجام دهند.

پیشنهاد کمک برای مراقبت از سالمند

زمانی که بسیاری از افرادی که از پارکینسون رنج می‌برند به دنبال تشخیص بیماری پارکینسون هستند، علائم به حدی شدید شده که توانایی‌های آنها محدود می‌شود و در حالی که ممکن است سالمندان هنوز بتوانند به اطراف حرکت کنند، یا انجام کارهای ساده مانند لباس پوشیدن را چالش برانگیز یا کاملاً دردناک بدانند.

آنها ممکن است از انجام کارهای روزمره خسته شوند. در این شرایط به یک پرستار سالمند نیاز دارند.

اگر نمی‌توانید همیشه با آن‌ها باشید، مطمئن شوید که از کسی می‌خواهید بررسی کند که چه وظایفی می‌تواند به تنهایی انجام دهد و در مورد کدامیک به کمک نیاز دارد.

درگیر باشید

پزشکان عموماً مراقبین را تشویق می‌کنند که عزیزشان را در قرار ملاقات با پزشک همراهی کنند. به این ترتیب می‌توانید اطلاعاتی را در مورد وضعیت بیمار ارائه دهید و به پزشک کمک کنید تا پیشرفت بیماری و چگونگی تأثیر درمان‌ها را درک کند. همچنین، در صورت مشاهده عوارض جانبی، به آن اشاره کنید تا پزشک بتواند یک اقدام خوب را توصیه کند.

با پیشرفت بیماری ممکن است بیمار شروع به زوال عقل را تجربه کند و حافظه او را بدتر از قبل کند. با مراجعه به همراه بیمار نزد پزشک، می‌توانید آنچه را که او گفته اند را به خاطر بسپارید و دستورالعمل‌هایی را که او باید دنبال کند به او یادآوری کنید. نقش شما به عنوان یک مراقب به ویژه در برنامه درمانی بیمار مهم است.

مدیریت داروهای بیمار مبتلا به پارکینسون

سالمندانی که با PD زندگی می‌کنند اغلب داروهایی برای مدیریت علائم تجویز می‌شوند. اگر بیمار قبلاً داروهایی برای درمان سایر بیماری‌ها داشته باشد، تلاش برای پیگیری همه آنها می‌تواند گیج کننده باشد.

یک راه عالی برای مقابله با این وضعیت، ایجاد یک برنامه مدیریت دارو است تا مطمئن شوید که بیمار داروهای مناسب را در زمان‌های مناسب مصرف می‌کند.

اگرچه بسیاری از مردم به سادگی از یک سازمان‌دهنده قرص استفاده می‌کنند، ممکن است بخواهید برای جلوگیری از اشتباهات دارویی، آلارم‌ها را تنظیم کنید و ژورنال‌هایی را نگه دارید.

سخن پایانی

هنگامی‌که یک سالمند مبتلا به پارکینسون تشخیص داده می‌شود، نه تنها برای فرد مبتلا، بلکه برای مراقب نیز تغییرات عمده‌ای ایجاد می‌کند.

چه خواهر و برادر، همسر یا فرزند یک بیمار باشید، گاهی اوقات به عنوان مراقب او به صورت ۲۴ ساعته در تماس هستید. اگرچه ممکن است احساس کنید که زندگی شخصی شما در حال عقب نشینی است، اما لازم است تا حد امکان حضور داشته باشید زیرا بیماران نمی‌توانند مانند گذشته از خود مراقبت کنند.

با افزایش نیازهای فیزیکی مراقبت، ممکن است شخص دیگری نباشد که از آنها مراقبت کند، اما مراقبت از خود نیز مهم است.

برگرفته از: salamateaval.com

آگهی در گلونی

کد خبر : 278448 ساعت خبر : 2:16 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=278448
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات