گلونی

درباره کاخ آپادانا در تخت جمشید چه می‌دانیم؟

درباره کاخ آپادانا در تخت جمشید چه می‌دانیم؟

درباره کاخ آپادانا در تخت جمشید چه می‌دانیم؟

درباره کاخ آپادانا در تخت جمشید چه می‌دانیم؟

به گزارش گلونی ساخت بنای کاخ آپادانا در مجموعه تخت جمشید را داریوش بزرگ هخامنشی آغاز و خشایارشا هخامنشی آن را به اتمام رساند.

این بنا در مجموعه تخت جمشید شامل یک تالار چهارگوشه همراه با ۳۶ ستون و سه ایوان است و سطح آن هم حدود سه متر از کف حیاط آپادانا و دروازه ملل بالاتر ساخته شده، گویی که این بنا به تنه کوه تکیه داده است.

گفتیم که این کاخ دارای سه ایوان است. برای رفتن به کاخ بعد از طی کردن پله‌های دوطرفه، می‌توان یا از پله‌های شمالی و چسبیده به ایوان شمالی یا از پلکان شرقی و چسبیده به ایوان شرقی استفاده کرد.

گفتنی است که دیوارهای این پلکان خالی از نقش و نگار و کتیبه نیست. این کاخ از قسمت‌های متعددی تشکیل شده است اما در ادامه قصد داریم تا به‌صورت مختصر درباره تالار مرکزی این کاخ بخوانیم.

ساخت تالار مرکزی آپادانا حدود ۵۱۵ قبل از میلاد مسیح آغاز و تکمیل آن احتمالا سی سال به طول انجامیده. تالار مرکزی مربعی شکل است و گنجایش چیزی حدود ده‌هزار نفر میهمان را داشته است.

ستون‌های این تالار هم شامل سرستونی به شکل گاو دو سر است اما زیر ستون‌ها در طرح با هم متفاوت‌اند.

گمان می‌رود که سقف تالار از چوب سرو یا سدره و دیوارهای آن از خشت خام که با ملاط گل و آهک به هم چسبیده، ساخته باشند.

همچنین یک لایه گچ سبز روی این دیوارها را پوشانده. جنس درهای کاخ هم احتمالا از همان چوب سرو و سدره بوده که به لایه‌ای از طلا مزین شده است.

این کاخ و حیاطش از قسمت‌های مختلف دیگری مانند حیاط، مهتابی،‌ برج‌های چهارگانه و ایوان‌های شمالی و شرقی تشکیل شده است.

درباره تخت جمشید بیشتر بخوانید.

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

خروج از نسخه موبایل