انواع اتحادهای جبری در ریاضی کنکور که باید آنها را جدی بگیرید

انواع اتحادهای جبری در ریاضی کنکور که باید آنها را جدی بگیرید

اتحادهای جبری یک بحث ساده در ریاضی کنکور است که شاید به طور مستقیم از آن مطرح نشود اما به طور کلی اگر اتحادهای جبری را بلد نباشیم در همه مباحث ریاضی؛ از مثلثات گرفته تا مشتق دچار مشکل می‌شویم و باید اتحادهای جبری را خوب یاد بگیریم.

پرکاربردترین اتحادهای جبری در ریاضی کنکور

انواع اتحادهای جبری در ریاضی کنکور
انواع اتحادهای جبری در ریاضی کنکور

اگر بخواهیم در مورد پرکاربردترین اتحادها در ریاضی کنکور صحبت کنیم اتحاد مربع دو جمله‌ای که در اصطلاح به آن اتحاد اوّل هم می‌گویند که پایه و ساختار معادله درجه دو را تشکیل می‌دهد مهمترین اتحاد جبری‌ای است که باید آن را یاد بگیرید و اتحاد بسیار مهمی است.

اتحاد چاق و لاغر

اتحاد چاق و لاغر که با نام اتحاد فیل و فنجان و اتحاد بزرگ و کوچک هم معروف است، از اتحادهای مهمی است که در رفع ابهام حدها بسیار کاربرد دارد و حفظ کردن فرمول آن نیز بسیار اهمیت ویژه‌ای دارد و باید حتماً آن را برای کنکور بلد باشیم.

خی از سوالات کنکور شما را با این اتحاد چاق و لاغر غافلگیر خواهد کرد.

اتحاد جمله مشترک

اتحاد جمله مشترک در حل معادلات بسیار اهمیت دارد و همچنین در مباحثی مثل حد و مشتق کاربرد فراوانی دارد و باید آن را به خوبی یاد بگیریم. خیلی وقت‌ها به جای حل معادلۀ درجه دوم، کافیست که شما اتحاد جمله مشترک را خوب بلد باشید و به سادگی می‌توانید از پسِ حل معادله بر بیایید بدون اینکه بخواهید از روش دلتا استفاده کنید.

اتحاد مزدوج

اتحاد مزدوج حالت خاصی از اتحاد جمله مشترک است که در واقع جمله غیرمشترک قرینه یکدیگر هستند. این اتحاد در ساده کردن کسرها در مبحث حد و مشتق، کاربرد فراوانی دارد.

انواع اتحادهای جبری در ریاضی کنکور
انواع اتحادهای جبری در ریاضی کنکور

اتحاد مکعب دو جمله‌ای

اتحاد مکعب دو جمله‌ای که حفظ کردن آن کمی برای دانش آموزان کنکوری سخت است، اتحادی است که احتمال طرح آن در کنکور بسیار کم است اما به هر حال احتمال طرح آن وجود دارد و باید فرمول آن را بلد باشید. هر از گاهی طراح کنکور شیطنت می‌کند و از اتحاد مکعب دو جمله‌ای سوال طرح می‌کند.

تجزیه عبارات جبری در سوالات ریاضی کنکور

برای تجزیه عبارات جبری شما باید به خوبی به فرمول تمامی اتحادهای جبری مسلط باشید و در یک نگاه باید متوجه ارتباط اتحادی که در یک عبارت جبری می‌بینید، بشوید و آن اتحاد را بنویسید.

تجزیۀ عبارات جبری به ما کمک می‌کند که هم معادلات را حل کنیم و هم کسرها را ساده کنیم. در حال حاضر با حذف بسیاری از مباحث ریاضی نظام قدیم، که در ریاضی کنکور مطرح می‌شدند تمرکز طراح کنکور به شدت بر روی مباحث پایه‌ای مثل تجزیه عبارات جبری بسیار بالا رفته است و در مباحثی مثل حد، شما باید تسلط بالایی بر روی تجزیۀ عبارات جبری داشته باشید.

در مبحث مقاطع مخروطی نیاز بسیار زیادی به تجزیۀ عبارات جبری با استفاده از اتحاد مربع دو جمله‌ای دارید و اگر خوب تمرین نکرده باشید از پس آن بر نمی آیید.

نحوه حفظ کردن اتحادها برای ریاضی کنکور

اگر بخواهید اتحادها خوب در ذهن شما جای بگیرند ابتدا باید اثبات تمام آنها را یاد بگیرید. بله، یادگیری اثبات هرکدام از اتحادها است که به شما کمک می‌کند مطالب را در ذهن خود آنقدر خوب جای دهید که به راحتی سر جلسه کنکور از پس همۀ سوالات مربوط به بحث اتحادها بربیایید و خوب بتوانید آنها را یادآوری کنید. در مرحله بعدی باید تعداد زیادی مثال از اتحادها حل کنید تا ملکه ذهن شما شوند.

روش غلط حفظ کردن اتحادهای جبری برای ریاضی کنکور

بعضی از کنکوری‌ها برای حفظ کردن اتحادهای جبری آنها را نوشته، بر روی دیوار اتاق خود می‌زنند یا جلوی خود می‌گذارند مانند اشعار فارسی، سعی در حفظ کردن اتحادهای جبری دارند. این کار هیچ کمکی به حفظ کردن و یادگیری اتحادهای جبری نمی‌کند.

همانطور که قبل‌تر گفته شده است، مفاهیم ریاضی با مفاهیم عددی بسیار متفاوت هستند و حفظ کردن فرمول‌های ریاضی و درسی مثل فیزیک بسیار متفاوت از حفظ کردن اشعار عددی است و واقعاً یک دانش آموز کنکوری نمی‌تواند اتحادهای جبری را همانند یک شعر حفظ کند و تنها راه حفظ کردن و یادگیری اتحادهای جبری تنها تمرین، اثبات و تکرار است.

آگهی در گلونی

کد خبر : 279953 ساعت خبر : 6:11 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=279953
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات