نمایش بک تو بلک و نمایی از سلول انفرادی

نمایش بک تو بلک و نمایی از سلول انفرادی

به گزارش گلونی نمایش بک تو بلک به نویسندگی و کارگردانی سجاد افشاریان، یکی از پرمخاطب‌ترین نمایش‌های دو سال اخیر است.

این نمایش که از دی‌ماه ۱۴۰۰ تا تیرماه ۱۴۰۱ در پردیس تئاتر شهرزاد به روی صحنه می‌رفت، حالا به تئاتر شهر آمده و میزبان مخاطبان است.

نمایش بک تو بلک در فضای مینیمالی از یک سلول انفرادی آغاز می‌شود. فضایی مستطیلی شکل که با چسب کاغذی محدود شده و سجاد افشاریان در همین فضا با یک چهارپایه، زندگی یک زندانی سیاسی را به تصویر می‌کشد.

زندانی که معتقد است به اشتباه دستگیر شده و به دنبال راهی است که از این سلول تاریک بیرون بیاید.

اما این موضوع اصلی این نمایش نیست. آنچه که مخاطب می‌بیند، آشفتگی‌هایی است که در ذهن آدم‌ها قرار دارد. آدم‌هایی که اگر به طور فیزیکی در انفرادی نباشند، در سلول تاریک انفرادی ذهن خودشان مانده‌اند و کسانی که از بیرون نگاه می‌کنند، درکی از آن ندارند.

بک تو بلک با تمرکز بر تنهایی آدم‌هایی که در سلول انفرادی مانده‌اند، تنهایی شخصیت اصلی یعنی «علی» را به تصویر می‌کشد. به اندازه‌ای که حتا نزدیک‌ترین آدم‌های علی (تنها دوستش و همسرش) هم تصویر ندارند و مخاطب فقط صدای آنها را می‌شنود.

این نمایش ۷۰ دقیقه‌ای با بازی سجاد افشاریان در نقش یک زندانی، به واسطه دیالوگ‌ها غم‌ها و شادی‌های لحظه‌ای را فضاسازی می‌کند و تناسب فرم و محتوای آن، آنقدر نفسگیر است که مخاطب بدون لحظه‌ای پلک زدن با «علی» همراه می‌شود و با او همذات پنداری می‌کند.

در خلاصه این نمایش آمده است: «علی: عجیب آدم‌هایین که کسیو ندارن باهاشون تماس بگیرن، اونا کل سهمیه تلفن ماهیانه زندانشونو می‌فروشن به یه بوکس بهمن کوچیک؛ عجیب‌تر آدم‌هایین که یه عالمه کس و کار دارن اما خودشون دلشون نمی‌خواد با کسی حرف بزنن، اونا هر یه نخ بهمنی که می‌کشن یه عالمه حرف نزده است که دود می‌شه … بازگشت به تاریکی.»

برای اطلاعات بیشتر و خرید بلیت کلیک کنید

نقد سایر نمایش‌ها را بخوانید

پایان پیام

نویسنده: سارا ملاعباسی

کد خبر : 279617 ساعت خبر : 9:43 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=279617
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات