درباره خانواده گراچوس ها چه می‌دانیم؟

درباره خانواده گراچوس ها چه می‌دانیم؟

به گزارش گلونی خانواده گراچوس از طبقه اشراف رومی بودند.

کورنلیا مادر خانواده با مردی از مردمان عادی ازدواج کرده بود. اما طولی نکشید که همسرش از دنیا رفت و او باید که دو پسرش با نام‌های تیبریوس و گایوس را پرورش می‌داد.

این درحالی بود که سایر زنان هم‌طبقه با کورنلیا به او فخرفروشی کرده و دارایی‌ها و جواهرات خود را به وی یاد‌‌آوری می‌کردند و او بارها و بارها به زنانی که نگاهی از بالا به پایین به او داشتند گوشزد کرده بود که جواهرات و دارایی‌های او پسرانش یعنی تیبریوس و گایوس هستند.

او، کورنلیا، می‌گفت: «مرا دختر سیپیو می‌نامند. اما در آینده با نام مادر گراچوس‌ها شناخته خواهم شد».

اما آینده پسرانی که کورنلیا تا این حد به آن‌ها امید داشت، چگونه بود؟

خانواده گراچوس ها

تیبریوس، پسر بزرگتر خانواده گراچوس از آن دسته از مردانی محسوب می‌شد که دغدغه تهیدستان جامعه را به همراه داشت.

او تلاش خود را کرد تا سنا قانونی ترتیب ببیند تا به موجب آن بخشی از زمین‌های اشراف به تهیدستان واگذار شود.

او اعتقاد داشت که در این سرزمین (روم) حتی حیوانات نیز از خانه برخوردارند. اما بعضا انسان‌هایی هستند که در راه سرزمین‌شان جنگیده اما کاشانه‌ای برای آرمیدن و نانی برای خوردن ندارند.

نویسنده‌ای درباره وضع زندگی مردمی که تیبریوس دغدغه‌شان را داشت، نوشته: «این مردمان مقتدر که روزگاری بر جنگاوران، فرماندهان و امور زندگی خود حکومت می‌کردند، اینک رویاها و آرزوهایشان به دو چیز محدود شده است؛ نان و نمایش‌های سیرکی…».

سرانجام اعتقادات و اقدامات تیبروس تعداد زیادی از اشراف را بر ضد او شوراند و عاقبت به کام مرگ کشاند. چراکه او طرفدار مردمی بود که از شدت وخامت اوضاع مزارع خود را می‌فروختند یا برای اندکی غذای رایگان رای‌هایشان را.

چندی نگذشت که برادر کوچک‌تر تیبریوس یعنی گایوس نیز راه برادرش را دنبال کرد و مورد خشم و نفرت بزرگان قرار گرفت و سرنوشتی مانند سرنوشت تیبریوس برای خود رقم زد.

دو فرزند کورنلیا جان خود را در راه ساختن زندگی بهتر برای مردمانی که دیده و شنیده نمی‌شدند دادند و به یاد آن دو تن و به یاد کورنلیا مجسمه‌ای برنزی در روم ساخته و نصب شد که روی آن نوشته بود: «به کورنلیا، مادر گراچوس‌ها».

درباره مرگ سزار روم چه می‌دانیم؟

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 279920 ساعت خبر : 4:05 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=279920
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات