در مورد فرهاد دوم اشکانی چه می‌دانیم؟

در مورد فرهاد دوم اشکانی چه می‌دانیم؟

به گزارش گلونی فرهاد دوم پس از پدرش مهرداد اول در ۱۳۶ قبل از میلاد بر تخت سلطنت تکیه زد.

در این زمان دمتریوس دوم، شاه سلوکی و همچنین داماد مهرداد اول که در زمان مهرداد اول به دست او اسیر گشته بود، فرار کرده، به بابل می‌رود اما در آن سامان دوباره گرفتار می‌شود و فرهاد دوم او را به گرگان می‌فرستد.

دمتریوس با این که از خواهر فرهاد دوم صاحب فرزندانی بود، دوباره فرار کرد. اما این بار هم در مرز سوریه او را دستگیر کرده و نزد همسرش بازگرداندند.

در ۱۲۹ قبل از میلاد یک شاه دیگر از خاندان سلوکی به جنگ اشکانیان رفت. آنتیوخوس هفتم زمانی وارد جنگ با فرهاد اشکانی شد که تعدادی از شاهان شاهنشاهی ملوک‌الطوایفی اشکانی به او پیوسته بودند.

به این ترتیب، آنتیوخوس توانست سه جنگ را پیروز شده، بابل را هم به دست بیاورد.

آنتیوخوس تنها به شرطی حاضر به صلح با او بود که شاهنشاه اشکانی دمتریوس و همین‌طور تمامی سرزمین‌هایی که روزگاری به سلوکیان تعلق داشته را به این خاندان بازگرداند.

فرهاد دمتریوس را آزاد کرد و همراه با سپاهیانش به سمت سوریه رفت. در جنگی که بین دو طرف درگرفت، از آن‌ جایی که مردم منطقه دل خوشی از رفتار سپاهیان سلوکی نداشتند، آنتیوخوس به قتل رسید یا حتی گفته می‌شود که خودکشی کرد و این بار نه تنها دمتریوس که حتی سلوکوس فرزندان آنتیوخوس هم به اسارت اشکانیان درآمدند.

چیزی نگذشت که جنگی میان فرهاد دوم و سکاها در گرفت. فر‌هاد دوم در این جنگ تعدادی از سپاهیان سلوکی را که به اسارت گرفته بود، با خود به همراه داشت.

اما درست در میانه نبرد این نیروها به سکاها پیوستند. پیوستن نیروهای سلوکی به سکاها نیز نتیجه‌ای جز کشته شدن فرهاد دوم اشکانی و شکست خوردن ایرانیان نداشت.

درباره سلسله اشکانیان بیشتر بخوانید.

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 279316 ساعت خبر : 8:20 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=279316
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات