فیلم سینمایی زالاوا؛ جهلی که جان می‌گیرد

فیلم سینمایی زالاوا؛ جهلی که جان می‌گیرد

به گزارش گلونی فیلم سینمایی زالاوا فیلمی ایرانی به کارگردانی ارسلان امیری و نویسندگی ارسلان امیری، آیدا پناهنده وتهمینه بهرام محصول سال ۱۳۹۹ است. زالاوا نخستین فیلم ارسلان امیری به عنوان کارگردان بوده و نوید پورفرج، پوریا رحیمی سام ، وهدی زین‌العابدین از بازیگران این فیلم هستند.

داستان فیلم زالاوا در اواخر دهه ۱۳۵۰ خورشیدی رقم خورده و راویِ حوادثی است که بر اثر اعتقاد به وجود اجنه در بین این مردمان، برای آنان پیش می‌آید. در این فیلم رئیس پاسگاه این منطقه در حکمِ نجات‌دهنده‌ای است که تلاش می‌کند تا امنیت را به روستا بازگرداند و مردم را متوجه علت پراکندگی این شایعات توسط منفعت‌طلبانِ پنهان شده کند اما از قضا خود، وارد مهلکه مرگبار آنان می‌شود.

زالاوا در لغت به معنی زال آباد است (جایی که توسط زال‌ها آباد شده) و این عنوان به جهت داشتن لکه‌های سفید مردمان این منطقه در فیلم انتخاب شده است.

زالاوا فیلم کاملا ترسناکی نیست اما توانسته موضوع اجنه و خرافات‌پرستی را به شیوه‌ای مهیج برای مخاطب بازگو کند که او را خسته نکرده و تا پایان داستان منتظر فهمیدن واقعیت داشتن یا نداشتن اصل ماجرا نگه دارد.

زالاوا به دنبال نمایش عواقب خرافه‌پرستی و مذمت این عقاید در بین مردمانی است که علاوه بر خودشان دامن‌گیر تمام جامعه شده است و به دلیل ناآگاهی و فهمِ کم، از هیچ ضربه‌ای به غیر و خودی ابایی نداشته و حتی انذار ناجیِ قصه‌ را از روی ترس، تهدید تلقی کرده و به آتش جهلِ خود می‌سوزانند.

ارسلان امیری که با نخستین تجربه فیلمسازی بلند خود توانست موفق به کسب جایزه بهترین فیلم هفته منتقدان (بخش جنبی جشنواره ونیز)  و همچنین جایزه فیپرشی (انجمن بین المللی منتقدان فیلم) شود، معتقد است موضوع فیلم زالاوا را از دل خاطرات اجدادی الهام گرفته و توانسته است با تلفیق آن با داستانی خیالی در منطقه‌‌ای غیرواقعی به نگارش این اثر برسد.

امیری که به سینمای بین ژانری و هیبریدی علاقه دارد، ژانر زالاوا را نوعی ژانر وحشت معمایی می‌داند که با اندکی کمدی، فیلمنامه به مرور براساس آن نوشته شده است.

این فیلم را می‌توانید از فیلیمو تماشا کنید.

نقد سایر فیلم‌های داخلی و خارجی را در این لینک بخوانید.

پایان پیام

نویسنده: هانیه شریعتی

کد خبر : 279910 ساعت خبر : 4:05 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=279910
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات