لایه ازن در نیمکره شمالی تا سال ۲۰۳۵ ترمیم می‌شود

لایه ازن در نیمکره شمالی تا سال ۲۰۳۵ ترمیم می‌شود

به گزارش گلونی به نقل از کانال تلگرامی دکتر یونس شکرخواه: کارشناس بخش تحقیقات دفتر لایه ازن سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد ذخیره و موجودی اتم‌های کلر و بروم که تولید می‌شود، روبه کاهش است و روند ترمیم لایه ازن در حال بهتر شدن است.

پیش‌بینی می‌شود در عرض‌های معتدله نیمه شمالی کره زمین – که ایران نیز در این منطقه قرار دارد – لایه ازن تا سال ۲۰۳۰ تا ۲۰۳۵ ترمیم شود.

ایسنا نوشت: مناطق نزدیک به قطب جنوب مثل کشورهای شیلی، آرژانتین،‌ استرالیا و نیوزلند آسیب‌ زیادی از تخریب این لایه دیده‌اند و آمار ابتلا به سرطان پوست در این کشورها بالاست.

این کشورها تا سال ۲۰۶۵ به ایمنی از نظر کاهش تاثیرات تخریب لایه ازن می‌رسند.

لایه از‌ن تنها محافظی است که بین موجودات روی کره زمین و اشعه فرابنفش وجود دارد.

این لایه با جذب پرتوهای فرابنفش موجب ادامه حیات می‌شود اما در عین حال می‌تواند باعث نابودی حیات انسان نیز شود.

بدین جهت روز جهانی حفاظت از لایه از‌ن که همزمان با ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریورماه) است، اهمیت بسیاری دارد.

کارشناس بخش تحقیقات دفتر لایه از‌ن سازمان حفاظت محیط زیست گفت: «روند ترمیم لایه ازن در حال بهتر شدن است و ایران هم مثل سایر کشورها در تلاش برای به حداقل رساندن گازهای مخرب این لایه حیاتی است.

با استفاده از مدل‌های مختلف ریاضی پیش‌بینی می‌شود مواد مخرب لایه ازن به‌گونه‌ای کاهش یابد که تا سال ۲۰۶۵ حفره ازن را به ابعاد کنونی مشاهده نکنیم، یعنی اندازه آن به زیر یک میلیون کیلومتر مربع کاهش پیدا کند و به وضعیت قبل از سال ۱۹۸۰ میلادی برگردد چراکه آن زمان برای نخستین بار حفره لایه ازن مشاهده شد.

این اقدامات نتیجه عملکرد کشورها در قالب پروتکل مونترال است که به عنوان موفق‌ترین پروتکل محیط زیستی از سوی برخی از آن‌ها شناخته می‌شود.»

گرم ترین سال در تاریخ بشریت

پایان پیام

کد خبر : 279836 ساعت خبر : 10:59 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=279836
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات