مهرداد اول؛ نقطه عطفی در تاریخ سلسله اشکانی

مهرداد اول؛ نقطه عطفی در تاریخ سلسله اشکانی

به گزارش گلونی مهرداد اول بعد از برادرش فرهاد در سال ۱۷۴ قبل از میلاد قدرت را به دست گرفت و به جنگ با باختر رفت و قسمت‌هایی از این سرزمین را تصرف کرد.

سپس به ماد بزرگ حمله کرده و بعد از مدت‌ها جنگ سخت بلاخره موفق به تصرف این منطقه شد و بعد از آن که شورش به وقوع پیوسته در گرگان را سرکوب کرد، به پارس و بعد از آن به بابل رفته، آن مناطق را هم به سرزمین خود اضافه کرد.

در ۱۴۷ قبل از میلاد شاه باختر به نام ائوکراتیدس که در صلح با مهرداد به سر می‌برد، کشته شد و پسرش هلیوکلس جای او را گرفت.

هلیوکلس که خود پدرش را به قتل رسانده بود، تصمیم داشت تا مناطقی را که مهرداد از مملکت باختر تصرف کرده بود، باز پس بگیرد.

اما با حمله مهرداد مواجه شد. در نبردی که در گرفت مهرداد به آسانی هلیوکلس را شکست داد و این‌بار بخش بزرگی از سرزمین باختر را زیر سلطه گرفت. با این حال، به باختر بسنده نکرد و تا غرب وادی سند پیش‌روی کرد.

در ۱۳۹ قبل از میلاد جنگی بین شاهان سلوکی و اشکانی درگرفت. دمتریوس دوم که پرچم جنگ را برافراشته بود، توانست در چندین نبرد اشکانیان را شکست دهد.

شکست‌های پی‌درپی راهی جز مکر و حیله پیش روی مهرداد باقی نگذاشت. مهرداد اول پیشنهاد مذاکره صلح به دمتریوس سلوکی داد و ناجوانمردانه طی مذاکره بر او تاخت و اسیرش کرد.

بعد از تحقیر دمتریوس و زهر چشم گرفتن از همراهان او دختر خود را به ازدواج دمتریوس در آورده، به او وعده می‌دهد که در راه بازپس‌گیری سلطنت سلوکی که در این زمان توسط فرد دیگری غصب شده بود، وی را یاری دهد.

احتمال می‌رود که قصد مهرداد از این کار کسب فرصت و توانایی لازم برای دخالت در امور دولت سلوکی بوده باشد.

در ادامه، مهرداد معبد آتنا و آرتمیس را غارت و غنائم زیادی به دست آورد تا به این طریق تعدادی از همراهان دمتریوس در جنگ ماضی را تنبیه کرده باشد.

بیشتر بخوانید:

ارشک اول و تاسیس سلسله اشکانیان

دو شاه اشکانی؛ تیرداد اول و ارشک دوم

از دوران سلطنت شاهان جانشین ارشک دوم چه می‌دانیم؟

اهمیت و جایگاه اشکانیان در تاریخ

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 279256 ساعت خبر : 8:05 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=279256
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات