بلاش اول؛ از جنگ با ارمنستان تا آغاز ایرانی گرایی

بلاش اول؛ از جنگ با ارمنستان تا آغاز ایرانی گرایی

به گزارش گلونی بیشتر از اطلاعات ما از دوران سلطنت بلاش اول از منابع یونانی و رومی است.

منابع به ما نشان می‌دهند که سیاست اساسی بلاش اول نیز حول محور ارمنستان می‌گردیده است. اما رسیدگی به مسائل ارمنستان نیاز به مقدمه‌چینی داشت.

بلاش اول کمی بعد از جلوس بر تخت، حکومت ماد آتروپاتن را به پسر کوچکش با نام پاکور بخشید تا مقدمه‌ای برای تصرف ارمنستان و سپردن آن به دست برادرش، تیرداد ایجاد کرده باشد و نهایتا در سال ۵۳ میلادی تیرداد به سلطنت ارمنستان رسید.

درست زمانی که نرون، امپراتوری روم، با کمک دومیتیوس کوربولون به فکر لشکرکشی به مرزهای غربی اشکانیان بودند، فردی به نام سنابار در مرگیان قیام کرد و همزمان دولت کوشان نیز تهدید در مرزهای شرقی ایران به حساب می‌آمد.

تمام این‌ها باعث شد تا او برای حفظ تمامیت ارضی مملکت خود اندکی با نرون مدارا کرده و نیروهای خود را از ارمنستان عقب برده، به مرزهای شرقی انتقال دهد. کاری که در نهایت، با موفقیت به انجام رسید.

جنگ با امپراتوری روم در سال ۵۸ آغاز شد و کوربولون نتوانست در برابر بلا‌ش مقاومت کند. در نتیجه صلح و وگذار کردن ارمنستان را به او پیشنهاد کرد.

اما مذاکرات دو طرف بسیار طول کشید و رومیان که از نزدیک شدن زمستان هراسان بودند، به ارمنستان حمله بردند و بلاش به علت کمبود نیروی کافی از مقاومت بازماند.

ارمنستان به کلی به دست رومیان افتاد و آن‌ها تیگران پنجم را بر تخت نشاندند. باری بلاش دوباره و این بار با تدارکات گسترده و از سه جهت به ارمنستان حمله کرد.

کوربولون به سرعت از امپراتور درخواست کمک کرد. اما پیشروی بلاش روزافزون و بی‌امان بود و تیگران و شهر تیگرانوسرت نیز محاصره شدند و بلاش توانست رومیان را شکست دهد.

تمام این اتفاقات دو امپراتوری را بار دیگر به مذاکره واداشت. بلاش تنها به شرطی حاضر به شکستن محاصره بود که رومیان از ارمنستان عقب بنشینند و تمام تدارکات خود را به ایران تحویل دهند.

درباره سلسله اشکانیان بیشتر بخوانید.

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 280538 ساعت خبر : 7:58 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=280538
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات