سیر تکامل بسته بندی فلزی؛ از برگ درختان تا قوطی فلزی

سیر تکامل بسته بندی فلزی؛ از برگ درختان تا قوطی فلزی

پروسه بسته‌ بندی جزو مسائلی است که همیشه به آن توجه شده است. زمانی که شما یک جنس خریداری می‌کنید، هر چقدر هم که با کیفیت باشد اما بسته‌ بندی مناسب نداشته باشد، احتمالاً شما را راضی نمی‌کند، زیرا توقع دارید که یک بسته‌‌بندی با کیفیت و زیبا را از آن شاهد باشید تا بتوانید به آن محصول اعتماد کنید.

به خاطر همین در طول تاریخ تولید کنندگان مختلف به فکر این افتادند که بسته‌ بندی‌‌ها را ارتقا دهند. ما در این مقاله می‌خواهیم راجع به تاریخچه صنایع بسته‌بندی فلزی و غیر فلزی با شما صحبت کنیم و اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار دهیم. پس تا انتها ما را همراهی کنید.

تاریخچه بسته‌ بندی

در مورد سیر تکاملی بسته‌ بندی باید گفت که همه چیز تغییرات بسیار زیادی داشته است. بسته‌بندی یک راه برای نگهداری مواد مختلف است که قدمت آن مربوط به صد سال پیش نیست، بلکه به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد.

در آن زمان در ابتدا از روش‌‌هایی مانند نمک زدن و خشک کردن استفاده می‌کردند تا مواد غذایی فاسد نشوند اما بعد از آن متوجه شدند که بسته‌ بندی مورد نیاز است تا بتوانند از مواد غذایی یا سایر مواد دیگر به طور کامل حفاظت کنند و در سلامت کامل به دست مشتری برسانند.

اولین بسته‌ بندی‌‌هایی که روی کار آمد، برای نگهداری مواد غذایی بود. آنها مواد غذایی را از محل‌های مختلف جمع می‌کردند و در منزل و محل سکونت خود نگه می‌داشتند و بسته‌ بندی‌‌هایی را ایجاد کردند که بتواند از مواد غذایی آنها استفاده کنند. اولین بسته‌‌بندی‌‌ها از جنس صدف، برگ، پوست حیوانات، کدوی خشک و مواد طبیعی دیگر بود.

قطعاً در آن زمان بستر برای قوطی‌ سازی فراهم نبود. آنها برای اینکه ماست، روغن، آب، شیر یا دوغ را انتقال دهند؛ از پوست حیوانات برای نگهداری آنها استفاده می‌کردند.

برای محصولات کشاورزی هم از شاخ حیوانات کمک می‌گرفتند که معمولاً در مناطق استوایی بامبو بهترین عامل برای بسته‌ بندی و ذخیره‌ سازی به حساب می‌آید.

تقریباً ۱۳۵ سال بعد از میلاد مسیح فردی به نام انصاری خراسانی به مصر سفر کرد و متوجه شد که ادویه و چاشنی داخل یک سری کاغذها پیچیده می‌شود و به دست مشتری می‌رسد و از آنجا بسته‌ بندی‌‌ها کمی‌ارتقا پیدا کرد تا بستر به وجود آمدن شرکت‌های بسته‌بندی معتبری مانند گستر فلز فراهم شود.

اما کاغذ همه ماجرا نبود. بعد از اینکه مردم به این فکر افتادند که می‌توانند از راه‌‌های بهتری هم استفاده کنند، کم کم به سراغ استفاده از شیشه رفتند. آنها فهمیدند که می‌توانند از جعبه چوبی یا شیشه‌‌ها برای قرار دادن مواد روغنی استفاده کنند.

در واقع چیزی شبیه به قوطی‌‌های امروزی که ما برای بسته بندی آنها را مورد استفاده قرار می‌دهیم و یکی از امن‌ ترین و بهترین راه‌‌ها برای حفظ سلامت مواد غذایی است.

وقتی که انقلاب صنعتی روی کار آمد، تغییر و تحول بسیار زیادی در تولید کالا ایجاد شد. انقلاب صنعتی باعث شد که نه تنها تنوع کالاها افزایش پیدا کند، بلکه نوع بسته‌ بندی‌‌ها هم آپدیت شود و همین باعث شد که تولید کنندگان و بازرگانان ارتباط نزدیکتری با یکدیگر داشته باشند و بتوانند تحولات عظیمی را در سیستم بسته‌بندی به وجود بیاورند.

یکی از شرکت‌هایی که این روزها فعالیت می‌کند و جز موفق‌ترین‌ها در زمینه بسته بندی است شرکت گستر فلز است که از سال ۱۳۸۳ با پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها مشغول به کار است.

در کنارش پیشرفت علم و تکنولوژی هم به آنها کمک کرد و افرادی که در زمینه‌‌های روانشناسی فردی و اجتماعی تخصص داشتند، هم روی کار آمدند تا بتوانند از تمامی‌جوانب موضوع را بررسی کنند.

همین باعث شد که ما یک توسعه و تحول بسیار عظیم در صنعت بسته‌ بندی داشته باشیم؛ دقیقاً از همین جا قوطی فلزی و دیگر مواد بسته‌ بندی مدرن روی کار آمدند تا بتوانند سلامت مواد را تضمین کنند.

کلام آخر

بسته‌ بندی جزو مسائلی است که همیشه تولید کنندگان به آن توجه داشتند، زیرا به این نتیجه رسیده بودند که بسته‌ بندی خوب می‌تواند تا حد زیادی روی جلوگیری از ضرر و زیان و عدم خراب شدن محصولات و همچنین جلب مشتری تاثیرگذار باشد.

ما در این مقاله سیر تکاملی بسته‌ بندی را برایتان توضیح دادیم. قطعاً که کیفیت بسته بندی در همه کارخانجات یکسان نیست که شما برای تجربه حداکثر کیفیت می‌توانید به گستر فلز مراجعه کنید.

آگهی در گلونی

کد خبر : 280045 ساعت خبر : 2:15 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=280045
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات