کتاب پدرخوانده های پایتخت؛ نگاهی به پایتخت صد سال پیش

کتاب پدرخوانده های پایتخت؛ نگاهی به پایتخت صد سال پیش

به گزارش گلونی کتاب «پدرخوانده های پایتخت» شامل روایت‌های جذاب و مستندی است که می‌تواند برای جامعه شناسان و مردم شناسان، علاقه‌مندان به تاریخ معاصر، تهران پژوهان، محققان و مستندسازان و حتی داستان نویسان خواندنی و مفید باشد.

در کانال مرکز فرهنگی شهرکتاب درباره این کتاب آمده است:

عباس ثابتی‌راد، روزنامه‌نگار و نویسنده، در کتاب «پدرخوانده‌های پایتخت» ما را به پایتخت صد سال پیش می‌برد.

زمانی که تهران مدرن در حال شکل‌گیری است و بسیاری از مشاغل به مرور فراموش شده‌اند و جای خود را به کسب و کارهای نوین داده‌اند.

در آن روزگار، عده‌ای از گوشه و کنار کشور، با سوداهای بزرگ، عزم پایتخت کردند و توانستند نبض اقتصاد این کلانشهر را در دست بگیرند.

البته از میان آنها کلاهدوزان، تهرانی بودند و دماوندی‌ها و فیروزکوهی‌ها هم که خیاطی‌های این شهر روی کاکل‌شان می‌چرخید، به استان تهران تعلق داشتند.

اما باقی از جاهای دیگر به پایتخت آمدند و این مشاغل را به نام خود ثبت کردند: دریانی‌ها که آنها را با سوپرمارکت‌هایشان در همه جای تهران می‌شناسیم، بنیسی‌ها که نام‌شان با صنعت کیک و کلوچه پیوندی دیرینه دارد، جاسبی‌ها که با حلوا ارده و حلوا شکری کام مردم را شیرین کرده‌اند، قهرودی‌ها که در صنعت چرخ خیاطی حرف اول را می‌زنند، کم‌سرخی‌ها که  اسمشان مترادف است با قالیشویی‌های تهران، مشکین‌شهری‌ها که دکه‌های مطبوعات و توزیع نشریات پایتخت را برعهده دارند و گلپایگانی‌ها که هلیم و کباب‌شان زبانزد است و باب طبع تهرانی‌ها.

«پدرخوانده‌های پایتخت» در ۱۰۰ صفحه و به قیمت ۷۰ هزار تومان به همت نشر خزه منتشر شده است.

برای تهیه کتاب بر روی لینک کلیک کند

معرفی سایر کتاب‌ها را اینجا بخوانید

پایان پیام

کد خبر : 280542 ساعت خبر : 8:08 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=280542
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات