اصلی ترین نیروی نظامی شوروی؛ ارتش سرخ

اصلی ترین نیروی نظامی شوروی؛ ارتش سرخ

به گزارش گلونی ارتش سرخ اصلی‌ترین نیروی نظامی اتحادیه جماهیر شوروی بعد از انقلاب اکتبر سال ۱۹۱۷ برای رویارویی با روس‌های سفید به وجود آمد.

این ارتش بزرگترین نیروی زمینی متفقین را در جنگ جهانی دوم در اختیار داشت و دست آخر با فتح برلین توانست پایان جنگ را در ۱۹۴۵ رقم بزند.

این ارتش در سال ۱۹۴۶ رسما نام خود را به ارتش شوروی تغییر داد و در سال ۱۹۹۱ همزمان با انحلال اتحاد جماهیر شوروی منحل شد.

با گلونی همراه باشید تا بیشتر راجع‌به این ارتش بدانیم.

بعد از سرنگونی روسیه تزاری و تاسیس دولت موقت، لئون تروتسکی در طول جنگ‌های داخلی روسیه امور مربوط به ارتش سرخ را عهده‌دار بود.

او توانست تا روس‌های مخالف با بلشویک‌ها را شکست داده و نیروهای بلشویک را از نو سازمان‌دهی کند.

گارد ار‌تش سر‌خ که از نیروهای داوطلب تشکیل شده بود، به یک ارتش منظم تبدیل شد که در آغاز کار نیروهایش را از کشاورزان و کارگران تامین می‌کرد.

در ادامه، سربازی اجباری توانست، بر تعداد نیروهای این ارتش اضافه کند. هرچند در این راه اجبارهای سراسر خشونت مثل گروگانگیری‌ها، دستگیری‌ها و اعدام‌ها بی‌تاثیر نبودند.

در ۱۹۳۷ به دستور استالین مخالفان بالقوه حکومت با وسواس تمام، جدا شده و ار‌تش سر‌خ از وجود آن‌ها پاک شد. در این بین ۸ نفر از فرماندهان ارتش سرخ به عنوان خائن شناخته و اعدام شدند.

تعدادی هم برکنار، زندانی و به سمت اردوگاه‌های کار اجباری روانه شدند. نتیجه این کار کاهش روحیه افسران همزمان با حمله آلمان به روسیه در سال ۱۹۴۱ و البته سخت‌گیری بیشتر استالین بود.

تا دسامبر سال ۱۹۴۱ ارتش سرخ بر اثر حمله‌ای بی‌امان آلمان ۴.۵ میلیون سرباز خود را از دست داده بود. در این نبردها نیروهای این ارتش حداقل دوبار نابود شده و دوباره از نو تلاش کردند تا خود را بازسازی کنند.

در طول جنگ جهانی دوم ارتش سرخ توانست تلفات جانی زیادی را به آلمان تحمیل کند و در این کار از سایر متفقین پیشی بگیرد. آمارها می‌گویند؛ ارتش سرخ حدود ۴ میلیون سرباز آلمانی را در جنگ کشته‌ است.

ارتش سرخ در آوریل ۱۹۴۵ پایتخت آلمان را به تصرف خود در آورد. این ارتش که در ۱۶ آوریل حمله خود را آغاز کرده بود، تا دوم می آن‌قدر به موفقیت رسیده بود که توانست پادگان شهر را به تسلیم وادار کند. در این نبرد ۲.۵ میلیون سرباز از اتحادیه جماهیر شرکت داشتند.

در اواخر جنگ جهانی دوم از آن‌جایی که ارتش سرخ پرشمارترین ارتش نیروهای متفق با ۱۲ میلیون نفر عضو بود، باعث واهمه دول متعدد شده بود. تا این که در ۱۹۹۱ به کلی منحل شد.

از ژوزف استالین چه می‌دانیم؟

نقش قراردادهایی مانند ورسای در شکل گیری جنگ جهانی دوم

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 280783 ساعت خبر : 3:48 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=280783
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات