کتاب «تاثیر فرهنگ آشوری بر مانناییان» دکتر اسماعیل یغمایی منتشر شد

کتاب «تاثیر فرهنگ آشوری بر مانناییان» دکتر اسماعیل یغمایی منتشر شد

به گزارش گلونی به نقل از کانال ایران زمین کتاب «تاثیر فرهنگ آشوری بر مانناییان» بر پایه نتایج کاوش‌های باستان شناسی اسماعیل یغمایی در محوطه قلایچی در بوکان پس از گذشت ۴۰ سال از سوی انتشارات دادکین منتشر شد.

ماجرای کاوش محوطه قلایچی بر اساس یک گزارش آغاز شد. در زمستان سال ۱۳۶۳ وزارت اطلاعات، مرکز باستان شناسی آن‌‌هنگام را آگاه کرد که نزدیک یک‌ سال است‏، روستانشینان و غریبه‌ها به خاکبرداری غیرمجاز تپه‌هایی چند در نزدیکی روستای «ناچیت» بوکان پرداخته‌اند.

قاچاقچیان یافته‌ها را که بیشتر آجرهای لعابدار بود به عراق برده و در برابر آن اسلحه ژ- ۳ و کالیبر ۵۰ خریداری می‌کردند. این‌گونه بود که نزدیک ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ آجر به فرانسه و بریتانیا فرستاده شد.

کاوش‌های اسماعیل یغمایی در این محوطه آغاز می‌شود و او به داده‌های بسیار ارزشمندی از دوران مانناها دست می‌یابد.

در این کاوش‌ها کتیبه‌ای ویژه به زبان آرامی نیز به‌ دست آمد که سند بسیار مهمی از دوران تاریخی ایران است.

دکتر اسماعیل یغمایی

گفتنی است احسان یغمایی یا اسماعیل یغمایی باستان شناس و نویسنده ایرانی است. یغمایی سرپرست بسیاری از کاوش‌های باستان شناسی مناطق مختلف ایران بوده است.

احسان یغمایی فرزند حبیب یغمایی در سال ۱۳۳۹ از دبیرستان ۱۵ بهمن دیپلم گرفته و سپس در دانشکده باستان شناسی و تاریخ هنر دانشگاه تهران پذیرفته شد.

او دارای درجه فوق لیسانس باستان شناسی از دانشگاه تهران است. در اردیبهشت ۱۳۴۶ در اداره باستان شناسی کل کشور استخدام شده و از آن تاریخ به بعد یغمایی به عنوان سرپرست در شمار زیادی از کاوش‌های باستان شناسی در ایران همکاری کرد.

معرفی سایر کتاب‌ها را اینجا بخوانید

پایان پیام

کد خبر : 280768 ساعت خبر : 8:05 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=280768
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات