جهان به دنبال بهره وری است ما به دنبال فتوکپی

جهان به دنبال بهره وری است ما به دنبال فتوکپی

به گزارش گلونی بعضی از کشورها امتحان کرده‌اند که اگر یک روز به تعطیلات هفته اضافه کنند و هر هفته چهار روز کاری داشته باشد، هم بهره‌وری و سلامت جسمی و روانی کارگران بیشتر می‌شود، هم انتشار کربن و آلودگی هوا کاهش می‌یابد.

مثلاً اسپانیایی‌ها همین امسال در والنسیا هفته کاری چهارروزه را امتحان کردند و دیدند که افراد حاضر در این برنامه استرس و خستگی کمتری داشتند، زمان بیشتری به استراحت و ورزش اختصاص دادند، شادتر و راضی‌تر بودند و با کاهش رفت‌وآمد وضعیت هوا هم بهتر شد.

جهان به دنبال بهره وری است ما به دنبال فتوکپی

ژاپن، بریتانیا، ایالات متحده و بعضی از کشورهای دیگر هم هفته‌های کاری چهارروزه را امتحان کرده‌اند. در بریتانیا زمان صرف شده کارکنان مرد برای مراقبت از فرزندانشان ۲۷ درصد افزایش یافت و کودکان بیشتر از همه خوش‌به‌حالشان شد. البته بزرگترها هم زمان کمتری در ترافیک ماندند.

نتایج یک دانشگاه نشان داد که کاهش ۱۰ درصدی در ساعات کاری باعث کاهش ۸.۶ درصدی ردپای کربن افراد می‌شود و یک اقتصاددان ارشد گفت که هفته کاری کوتاه‌تر، کلید کاهش انتشار کربن در جهان است.

اسپانیایی‌ها آزمایشی یک‌ماهه در کل کشور برای بعضی از شرکت‌ها انجام دادند. بعد از این آزمایش، افراد شرکت‌کننده ۳۵ درصد کاهش سطح استرس داشتند که ۶۴ درصد شاهد افزایش میزان خواب بودند.

معاشرت هم بیشتر بود؛ طوری‌که ۷۲ درصد افراد گفتند زمان بیشتری را با دوستان می‌گذرانند. ۳۷ درصد گفتند فعالیت بدنی خود را افزایش دادند و ۴۶ درصد هم زمان مطالعه را افزایش داده بودند.

درآمد شرکت‌ها بیشتر شد و کارکنان هم کمتر می‌پیچاندند و غیبت می‌کردند. والنسیا مزایای زیست‌محیطی را طی ماه آزمایشی با کاهش ۹.۵ درصدی ترافیک و کاهش ۵۸ درصدی غلظت آلاینده در هوا شاهد بود.

اما برگردیم به ایران که هفته‌ها سر اینکه کدام روز از هفته را تعطیل کنند تا تعطیلات هفتگی به دو روز افزایش پیدا کند دعوا داشتند؛ آخرش هم به نتیجه نرسیدند. تازه این که خوب است؛ از این بدتر هم داریم!

تابستان ۱۳۹۹ اعلام شد که دریافت کپی شناسنامه و کارت ملی در کلیه دستگاه‌های اجرایی ممنوع است. اما ادارات دولتی باز هم کپی مدارک گرفتند.

از آن موقع تا الان، هر چند ماه یک بار یکی از مسئولان مصاحبه می‌کند و می‌گوید که دریافت کپی مدارک هویتی افراد غیرقانونی است اما این کاغذبازی‌ها کم‌وبیش ادامه دارد.

باور بکنید یا نه، بیشتر کارهایی را که بعضی ادارات در طول یک هفته انجام می‌دهند، می‌توانند در کمتر از نصف هفته هم انجام دهند؛ نکته مهم این است که بخواهند انجام بدهند یا نه!

مراقب برگ‌هایتان باشید!

پایان پیام

نویسنده: روح‌الله احمدی

کد خبر : 281011 ساعت خبر : 8:00 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=281011
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات