گلونی

حالا چه پلاستیکی به سرمان بکشیم؟

حالا چه پلاستیکی به سرمان بکشیم؟

حالا چه پلاستیکی به سرمان بکشیم؟

حالا چه پلاستیکی به سرمان بکشیم؟

به گزارش گلونی حدود یک‌ونیم قرن پیش بود که انسان پلاستیک را تولید کرد تا بتواند از آن در تمام بخش‌های زندگی‌اش استفاده کند و کارش را راه بیندازد.

همین‌طور هم شد و حالا پلاستیک آن‌قدر در زندگی ما جا باز کرده که کم‌کم دارد جای خودمان را می‌گیرد! اگر همین الان هر جایی که هستیم به اطرافمان نگاه کنیم، پلاستیک را در شکل‌های مختلف می‌بینیم.

کارایی زیاد پلاستیک و زیاده‌روی ما در مصرف آن باعث شد که حالا با مشکلات زیادی روبه‌رو شویم. یعنی این بلایی است که خودمان سر خودمان آوردیم.

حتماً درباره زباله‌های اقیانوسی شنیده‌اید و می‌دانید که هر ساله میلیون‌ها تن زباله پلاستیکی در دریاها رها می‌شود.

سال‌ها پیش برای رفع این مشکل ایده پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر مطرح شد و کم‌کم نمونه‌هایی تولید و عرضه شد.

نه اینکه این پلاستیک‌ها آلاینده نباشند اما چون در طبیعت تجزیه می‌شوند، ماندگاری و آلودگی کمتری دارند.

امروز خبری خواندم؛ خبر کوتاه، تلخ و ناامیدکننده بود. خبر این بود که پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر برای زندگی آبزیان یک تهدید جدی است.

آخرین تحقیقات محققان دانشگاه اوتاگو نیوزیلند نشان داد که پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر، مشکلات آلودگی اقیانوس‌ها را حل نمی‌کنند و نمی‌توانند در آب اقیانوس‌ها تجزیه شوند.

یعنی آبزیان بیچاره از این پلاستیک‌ها هم تغذیه می‌کنند و کم‌کم نابود می‌شوند. شاید با خودتان بگویید که حالا چهارتا ماهی و لاک‌پشت و دلفین و فک و پرندگان دریایی هم بمیرند؛ خب به ما چه!؟

اگر همچین ایده‌ای دارید یعنی خیلی از ماجرا پرت هستید! از تأثیر مستقیم و غیرمستقیم حضور تک‌تک جانوران بر محیط‌زیست هم که بگذریم، باید بدانیم که این روزها میکروپلاستیک‌ها همه‌جا هستند؛ حتی در غذاهایی که می‌خوریم!

خب حالا چه پلاستیکی به سرمان بکشیم؟ اولین و مهم‌ترین کاری که ما می‌توانیم انجام بدهیم چیست؟ تولید زباله کمتر!

ما به عنوان شهروندان یک جامعه فعلاً تنها کاری که می‌توانیم بکنیم این است زباله‌هایمان را مدیریت کنیم و امیدوار باشیم آنهایی که مدیران و مسئولان جامعه هستند هم جان ما برایشان مهم باشد و اقدامات کلان‌تری انجام دهند. بالاخره آدم به امید زنده است دیگر!

مدیریت زمان برای حفاظت از محیط زیست

اکوسیستم های کربن آبی چیست؟

نویسنده: روح الله احمدی

پایان پیام

خروج از نسخه موبایل