گلونی

زندگینامه مختصر ژرژ دومزیل

زندگینامه مختصر ژرژ دومزیل

زندگینامه مختصر ژرژ دومزیل

زندگینامه مختصر ژرژ دومزیل

به گزارش گلونی ژرژ دومزیل اسطوره شناس برجسته فرانسوی در ۴ مارس ۱۸۹۸ به دنیا آمده است.

بعد از گذراندن دوران کودکی در رشته ادبیات پذیرفته و مشغول به تحصیل شد و پس از به اتمام رساندن دوره تحصیلش در بر‌آن شد تا در خارج از فرانسه به کار بپردازد.

به همین منظور در ۱۹۲۱ در دانشگاه ورشوی لهستان به استادی رشته زبان فرانسه رسید.

اما همان‌طور که خود می‌گوید او در آن زمان مسافری ناسازگار بوده و توقع داشته است تا همه‌ چیز در خارج مانند فرانسه باشد.

در نتیجه، او چندان از لهستان خوشش نیامد. با این حال، در همان ورشو بود که روی رساله دکتری خود به نام ضیافت جاودانگی کار کرد و آن را با راهنمایی آنتوان میه به رشته تحریر در‌آورد.

بعد از آن که رساله دکتری دومزیل در ۱۹۲۴ پذیرفته شد، این فرصت برای او پیش آمد تا به ترکیه رفته و به مدت ۶ سال در آن سرزمین مانده و روی زبان‌های قفقازی کار کند.

«مصطفی کمال شنیده بود که کرسی‌های درس تاریخ ادیان وسیله‌ای برای روحانیت‌زدایی از دانشگاه فرانسه بوده است و بنابراین مصمم شد تا در دانشگاه استانبول، در بطن دانشکده الهیات اسلامی، کرسی تاریخ ادیان تاسیس کند.

بدین منظور من به ترکیه دعوت شدم و چون در بند اسلام‌زدایی یا روحانیت‌زدایی از هیچ‌چیز نبودم، قرار گذاشتم که کرسی تاریخ ادیان پس از یک‌سال به دانشکده ادبیات منتقل شود.»

در ۱۹۳۱ دومزیل ترکیه را به مقصد سوئد ترک کرد و در دانشگاه اوپسال به تدریس زبان فرانسه مشغول شد و برای آنکه دومزیل بتواند در کلژ دو فرانس تدریس کند، رشته جدیدی با نام کرسی تمدن هندواروپایی در برنامه‌های درسی اضافه شد و دومزیل تا سال ۱۹۶۸ در این موسسه عالی مشغول بود و از ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۱ را نیز در ایالات متحده آمریکا و دانشگاه‌های پرینستون و شیکاگو به سر برد.

به یاد دکتر یارشاطر

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

خروج از نسخه موبایل