خوانش وجوه ناملموس میراث معماری صنعتی با تمرکز بر سیلوی تهران

خوانش وجوه ناملموس میراث معماری صنعتی با تمرکز بر سیلوی تهران

به گزارش گلونی میراث معماری صنعتی ایران، راوی مکالمه معماری گذشته این سرزمین با جهان صنعتی، امروزه در معرض فرسودگی طبیعی یا تخریب انسانی قرار دارد.

در حفاظت از میراث معماری صنعتی غالباً وجوه فیزیکی که زمینه ادراک ملموس داشته مورد تحلیل قرار می­‌گیرند، در حالی­که وجوه تأثیرگذار دیگری با ماهیت غیرفیزیکی نیز در روند حفاظت مؤثر هستند.

هدف از انجام مقاله حاضر آن است که با تمرکز بر سیلوی تهران، وجوه ناملموس میراث معماری صنعتی به ­عنوان ارزش‌­ها و متغیرهای مغفول در روند حفاظت مورد مطالعه قرار گیرند.

روش‌­ها: پژوهش حاضر از نوع تحقیقات تاریخی-تطبیقی است و ماهیتی کیفی دارد. به­ منظور دستیابی به هدف، نخست از میان گونه شناسی ارزش‌­های میراث مدرن با استفاده از تکنیک استدلال منطقی گونه­ شناسی پریرا رودرز پیشنهاد می­‌شود.

سپس با بازخوانی مستندات تاریخی سیلوی تهران، ارزش­‌های این­گونه میراثی واکاوی شده و پس از تطبیق‌با مؤلفه‌­های گونه شناسی منتخب، مورد تفسیر و تحلیل قرار می‌­گیرند.

یافته‌ها: دانش در زمینه ارزش‌های میراث معماری صنعتی نقش اساسی در جهت برجسته کردن رویکرد حفاظت ارزش­_مبنا دارد.

دستاورد پژوهش حاضر، تبیین و دسته‌بندی ارزش‌­های سیلوی تهران براساس گونه­ شناسی رودرز در هشت  ارزش اولیه اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، تاریخی، زیبایی ­شناسی، علمی، قدمت و اکولوژیکی و سی ارزش ثانویه است.

نتیجه­‌گیری: نتایج تحقیق نشان می­‌دهد که سهم عمده­‌ای از ارزش‌های میراث معماری صنعتی دارای وجوه ناملموس است.

تدقیق وجوه و مقیاس ارزش‌های میراث معماری صنعتی، ضمن تأکید بر لزوم حفاظت معنایی به موازات حفاظت کالبدی، ارزیابی و اولویت­ بندی ارزش‌­های این میراث و اتخاذ تصمیمات آگاهانه مبنی بر انتخاب نوع حفاظت بهینه را امکان­‌پذیر می‌سازد.

برای دانلود مقاله کلیک کنید

نویسندگان: کیهان کریمی، فهیمه معتضدیان، سجاد موذن، مریم چشمه قصابانی

با معماری ایرانی و ویژگی آن بیشتر آشنا شوید

پایان پیام

کد خبر : 280938 ساعت خبر : 1:04 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=280938
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات