قراول خانه در دشت مشهد؛ منزلگاهی در کنار راه باستانی

قراول خانه در دشت مشهد؛ منزلگاهی در کنار راه باستانی

به گزارش گلونی دشت مشهد در شمال شرقی ایران، به دلیل موقعیت طبیعی و خاص‌ خود، یکی از مسیرهای تأثیرگذار در تجارت بین آسیای مرکزی و فلات ایران بوده است.

در کنار بیابان‌های بی‌آب ‌و علف و کو‌ه‌های مرتفع آسیای مرکزی، دشت مشهد مسیر مناسبی برای عبور کاروان‌های تجاری در این منطقه بوده است،

اما اطلاعات باستان‌شناسی محدودی از این منطقه در اختیار داریم. محوطه باستانی قراول‌خانه در شرق دشت مشهد، یکی از محوطه‌های مهم و کلیدی در بستر دشت است که بر روی یک تپه مرتفع طبیعی مشرف به کشف‌رود، در کنار راه باستانی آسیای مرکزی به فلات ایران واقع شده است.

قراول خانه در دشت مشهد

هدف این پژوهش که با استفاده از مطالعات کتابخانه‌ای و میدانی صورت گرفته پاسخی بر این پرسش است که یافته‌های فرهنگی محوطه شامل چه دوره‌های استقراری است و محوطه ازنظر کارکردی بر چه اساسی شکل گرفته است؟

یافته‌ها در بررسی میدانی با روش نمونه برداری پیشامدی جمع‌آوری و سپس مطالعه و مقایسه نسبی روی آن‌ها صورت گرفت.

در مطالعه یافته‌های سطحی این محوطه، چهار گونه سفالی و سه دوره استقراری شامل مفرغ، اشکانی و ساسانی شناسایی گردید، که به نحوی نشان دهنده ارتباط بیشتر دشت مشهد با فرهنگ‌های آسیای مرکزی (بویژه نواحی جنوب شرقی ترکمنستان) نسبت به فلات ایران است.

شواهد نشان ‌می‌‌‌دهد در هر دوره که بستر مناسبی برای ارتباط میان آسیای مرکزی و فلات ایران به‌ویژه ازنظر تجاری فراهم می‌شد، شاهد شکل‌گیری محوطه‌های باستانی از نوع قلعه‌ها و کاروان‌سراها در این مسیر، جهت تأمین امنیت هستیم.

برای دانلود مقاله کلیک کنید

نویسندگان: علی اکبر عشقی، رضا مهرآفرین

با معماری ایرانی و ویژگی آن بیشتر آشنا شوید

پایان پیام

کد خبر : 280926 ساعت خبر : 10:53 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=280926
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات