مشخصات سلاح قهرمان در اساطیر

مشخصات سلاح قهرمان در اساطیر

به گزارش گلونی در اساطیر و داستان‌های کهن معمولا در بخشی از روایت با ماجرایی روبه‌رو می‌شویم که چگونگی دستیابی پهلوان به سلاحش را شرح می‌دهد.

سلاحی که اغلب با نیرویی جادویی همراه است و قهرمان را در شکست دادن دشمنان و نیروهای اهریمنی یاری می‌رساند. این جنگ‌افزار اغلب دارای ویژگی‌هایی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

در وهله اول، اغلب بر روی سلاح قهرمان نقوش و نوشته‌های رازآمیز و جادویی یا تصاویر برخی از حیوانات مانند مار و اژدها می‌بینیم که باعث هیبت بیشتر سلاح می‌شود.

در وهله دوم شاهد آن هستیم که سلاح پهلوان با یک سحر یا افسون ویژه‌ای ساخته شده و برای به دست آوردن سلاح نیز لازم است که قهرمان داستان به آن ورد یا افسون واقف باشد.

مشخصات سلاح قهرمان در اساطیر

برای نمونه شاید بتوان به تیر گز به آتش راست شده و در آب زر پرورده‌شده‌ای اشاره کرد که رستم با کمک سیمرغ و با روش‌ خاصی به سوی چشم اسفندیار پرتاب کرد یا همچنین می‌توان به تیری که آرش کمانگیر به وسیله آن مرز بین ایران و توران را مشخص کرد نیز اشاره‌ای داشت.

در مرتبه سوم می‌توان به این نکته رجوع کرد که سلاح پهلوان اکثرا هدیه‌‌ای ایزدی است که روحانیان و بغان به او عرضه داشته‌اند.

چنانکه در اساطیر هند می‌بینیم که جنگ‌افزارهای پهلوانان اغلب اصلی ایزدی دارند و معمولا به نام یکی از ایزدان مربوط‌اند.

ویژ‌گی بعدی این است که سلاح پهلوان در بسیاری از موارد یادگاری از نیاکان و اجداد اوست یا آن که یادگاری از پهلوانی باستانی است که پس از سال‌ها به دست قهرمان قصه رسیده است.

همان‌طور که بر اساس اوستا گرز گاوسار فریدون پس از او به کیخسرو و گشتاسب رسیده و در آینده نیز به دست سوشیانت خواهد رسید.

گاهی هم این سلاح در دل سنگ یا درختی فرو رفته و هیچ‌کس جز پهلوان نمی‌تواند آن را بیرون بکشد. نمونه معروف این ویژگی‌ را هم می‌توانیم در داستان آرتور شاه و رهبر افسانه‌ای بریتانیایی ببینیم.

معرفی کتاب اساطیر مصر

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 281125 ساعت خبر : 8:15 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=281125
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات