منظومه درخت آسوریک

منظومه درخت آسوریک

به گزارش گلونی درخت آسوریک نام داستانی است منظوم که به زبان پهلوی اشکانی یا پارتی سروده شده و از جمله آثار غیر دینی به شمار می‌آید.

اولین‌بار بنونیست بود که این متن باستانی را که مناظره‌ای مفاخره‌آمیز میان بز و درخت نخل است، شعر دانست.

 این منظومه با توصیفی از یک درخت آغاز می‌شود و طولی نمی‌کشد که خواننده پی می‌برد این درخت نخل است و بعد درخت شروع می‌کند به برشمردن فواید و خواص خود و یادآوری می‌کند که مرغان و پرندگان بر شاخه‌هایش می‌توانند آشیانه سازند و رهگذران در زیر سایه آن بیاسایند.

از چوب آن موزه (کفش) برای برهنه‌پایان فراهم می‌شود و شاهان و پهلوانان از بار آن تغذیه می‌کنند.

منظومه درخت آسوریک

در ادامه بز به تحقیر درخت می‌پردازد و به او می‌گوید که قد بلندش به‌سان قد دیوان است و گیسوان آشفته درخت مانند گیسوان دیوان پریشان است و از فواید خود مانند خوراک‌هایی که از وی تهیه و لباس‌ها و ابزارهایی که از تن وی ساخته می‌شود و شیرش که در آیین‌های زرتشتی کاربرد دارد، می‌گوید.

در پایان آن‌طور که در منظومه آمده است، بز در این مناظره پیروز می‌شود. برخی گویند که این در این مناظره نخل نماینده دین آشوری و بابلی است که پرستش درخت در آن‌ نقش دارد و بز نیز نمادی از دین زرتشتی است.

عده‌ای دیگر اما باور دارند که این مناظره تضاد میان زندگی کشاورزی و دامداری را نشان می‌دهد و نخل را نماد زندگی کشاروزی و وابسته به زمین و بز را نماد دامداری می‌دانند.

همچنین بخوانید:

داراب نامه؛ یک عاشقانه ایرانی

درباره خانواده گراچوس ها چه می‌دانیم؟

کتاب سازندگان دنیای کهن؛ کتابی تاریخی برای نوجوانان

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 281096 ساعت خبر : 11:23 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=281096
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات