چیزی از ارزش هایمان کم نمی‌شود!

چیزی از ارزش هایمان کم نمی‌شود!

به گزارش گلونی رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست حرف‌هایی زده و آماری داده که شاید پیش از این نمی‌دانستید!

مثلاً گفته ۹۴ درصد از انرژی کشور مبتنی بر مصرف سوخت‌های فسیلی است و ایران از نظر شدت مصرف سوخت‌های فسیلی در دنیا رتبه اول را دارد.

درست است که ما آمار دقیقی نداشتیم اما در نیمه دوم هر سال و قبل از اینکه نوبت شمارش جوجه‌های آخر پاییز برسد، تأثیرات مصرف سوخت‌های فسیلی را با قلب، ریه، چشم‌ها و باقی اعضا و جوارحمان حس می‌کنیم.

یعنی به جای اینکه از وسط شهرها بتوانیم کوه‌های سپیدپوش را ببینیم و کیف کنیم، در سیاهی آلودگی‌ها دست‌وپا می‌زنیم و سعی می‌کنیم زنده بمانیم.

چیزی از ارزش هایمان کم نمی‌شود!

ما عادت کرده‌ایم که هر سال قبل از شروع روزهای آلوده از مسئولان عزیزمان حرف‌های خوب‌خوب بشنویم اما وقتی آلودگی هوا شروع شد یا آنها را پیدا نکنیم یا ببینیم که دارند تقصیرها را گردن بقیه می‌اندازند.

مثلاً شهردار تهران همیشه از برنامه‌هایشان برای کنترل آلودگی هوا گفته‌اند اما روزهایی که هوا آلوده شد گفتند که ما به همراه ۲۲ دستگاه دیگر مسئولیم و مسئولیت مستقیم با ما نیست!

امسال هم فعلاً دارند روی اتوبوس‌های برقی مانور می‌دهند. باید چند روز دیگر منتظر بمانیم تا ببینیم بعد از آلوده شدن هوا چه خواهند گفت!

جناب رئیس مرکز ملی هوا که گفتند ایران از نظر شدت مصرف سوخت‌های فسیلی در دنیا رتبه اول را دارد، ادامه دادند که ایران از نظر انرژی‌های خورشیدی، زمین‌گرمایی و باد هم در میان کشورها رتبه اول را دارد و باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا آلودگی هوا کاهش یابد و به امنیت سبد انرژی نیز برسیم.

حالا اگر این دو رتبه اول را کنار هم بگذاریم، سوالاتی برایمان پیش می‌آید که جواب‌های خوب و مناسبی ندارند! البته مهم این است که با همه این احوال، هیچ‌وقت چیزی از ارزش‌هایمان کم نمی‌شود!

حالا چه پلاستیکی به سرمان بکشیم؟

مدیریت زمان برای حفاظت از محیط زیست

نویسنده: روح الله احمدی

پایان پیام

کد خبر : 280863 ساعت خبر : 7:45 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=280863
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات