مروری بر کتاب مرگ کسب و کار من است

مروری بر کتاب مرگ کسب و کار من است

به گزارش گلونی ماجرای کتاب مرگ کسب و کار من است در نقطه عجیبی از تاریخ و با پسرک مذهبی، ساکت و گوشه‌گیر آغاز می‌شود و با تبدیل شدن این مرد به یک ماشین آدم‌کشی ادامه پیدا می‌کند.

مردی به نام رودلف فرانتس هوس، از جانیان نازی که میلیون‌ها انسان را از زندگی محروم می‌کند و همین باعث می‌شود که ما از خودمان بپرسیم که انسان چطور به یک دیکتاتور خون‌خوار یا یک جنایت‌کار و جلاد گوش به فرمان تبدیل می‌شود؟

بعد از فجایع جنگ‌های جهانی دوم تعداد بسیاری این سوال را از خود پرسیدند و تعداد بسیار زیادی هم سعی کردند که برای آن جواب پیدا کنند.

روبر مرل نویسنده کتاب مرگ کسب‌و‌کار من نیز یکی از کسانی است که در این کتاب به ما نشان می‌دهد، یک جنایت‌کار گوش به فرمان چه مسیری را پشت سر گذاشته است.

با این حال باید بدانیم که روبر مرل جنایت را تنها مختص آلمان‌ها نمی‌داند و با گوشه و کنایه متفقین و وقایع هیروشیما و ناکازاکی را هم یاد‌آوری می‌کند.

همین یاد‌آوری است که ما را به نقطه‌ای می‌رساند که می‌بینیم دموکرات‌ها دقیقا همان کاری را کردند که فاشیست‌ها انجام می‌دادند. این یعنی شناخت بیش‌تر فاشیسم، توتالیتریزم و دموکراسی.

شخصیت اصلی رمان رودلف لانگ نام دارد که به جز اسمش همه‌ چیز درباره او درست در کتاب شرح داده شده است.

اسم واقعی او چیزی نیست جز رودلف فرانتس هوس، افسر نظامی نیروهای اس‌اس. داستان او از حدود سال ۱۹۱۳ در حالی آغاز می‌شود که خود او در ۱۹۰۰ در بارون‌بارون آلمان به دنیا آمده است.

لانگ پسری مذهبی است که به کلیسا رفت و آمد دارد. آرام و سر به زیر است و با شروع جنگ جهانی اول با جود سن کم در این نبرد بزرگ حاضر می‌شود.

این جنگ انقلابی بزرگ در وجود او و همین‌طور در آلمان به وجود می‌آورد. انگار که جنگ جهانی اول تنها کشاورزی بوده که زمین آلمان را برای بذر‌های فاشیسم آماده می‌کرده است.

کتاب روبر مرل در ایران با ترجمه احمد شاملو و کمک نشر نگاه در ۴۶۶ صفحه به بازار کتاب‌خوانان عرضه شده و به ما کمک می‌کند تا ببینیم یک آدم عادی چطور به نوچه‌ای برای فاشیسم تبدیل می‌شود.

برای تهیه کتاب بر روی لینک کلیک کند

معرفی سایر کتاب‌ها را اینجا بخوانید

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 280820 ساعت خبر : 10:08 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=280820
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات