جشن سارکیس مقدس و روایت‌هایی گوناگون

جشن سارکیس مقدس و روایت‌هایی گوناگون

به گزارش گلونی ارامنه چناقچی، روستایی از بخش خرقان شهرستان ساوه، هرساله بعد از جشن آغاز سال نو در ژانویه جشنی قدیمی با نام سارکیس مقدس برگزار می‌کنند.

از شش روز پیش از روز جشن ارامنه ایران روزه گرفتن را آغاز می‌کنند و پس از شش روز مردم معتقدند که سارکیس مقدس در بعد از ظهر یال و دم اسب سفیدش را کوتاه می‌کند، سوار آن می‌شود و تا شب به خانه‌ها سر می‌زند و آرزوهای مردم را برآورده می‌کند.

به همین دلیل، در این روز مردم نیز یال و دم اسب، الاغ و قاطرهایشان را کوتاه می‌کنند به این امید که حیوان از چموشی به دور و زرنگ باشد.

در این بین عده‌ای هستند که در آن روز قربانی دارند. در نتیجه ظهرهنگام که سارکیس مقدس به راه می‌افتد، آنان نیز قربانی کردن را آغاز و گوشت قربانی را به همسایه‌ها، اعم از مسلمان و مسیحی می‌دهند.

در روز سارکیس مقدس از صبح در کلیساها مراسم برپا می‌شود و درباره این قدیس داستان‌های گوناگونی روایت می‌شود.

این قدیس ناجی دختران دانسته می‌شود از آن رو که در قدیم‌الایام چندی از دختران ارمنی که روزی برای آوردن آب راهی چشمه‌ای در کوهستان شده بودند، با یک اژدها روبه‌رو می‌شوند.

در همین لحظه است که سرکیس قدیس از راه رسیده، اژدها را از پای در می‌آورد و دختران را نجات داده و لقب ناجی دختران به او داده می‌شود.

در روایت دیگری می‌گوید که روزی زن یک خانواده فقیر از فرط خشم می‌گوید اگر سارکیس قدیس می‌تواند معجزه کند، پس چرا کاری نمی‌کند که گندم ما تمام نشود؟

روزها بعد، سارکیس قدیس فرامی‌رسد و شبانگاهان به خانه این خانواده رفته و شمشیر خود را در جایگاه گندم فرو می‌کند. از آن روز این خانواده هرچه از این گندم استفاده می‌کنند، گندم تمام نمی‌شود.

داستان خون سیامک و روایتی از دماوند

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 281517 ساعت خبر : 12:49 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=281517
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات