فراخوان بخش ویژه جایزه شعر خبرنگاران منتشر شد

فراخوان بخش ویژه جایزه شعر خبرنگاران منتشر شد

دبیرخانه جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران» فراخوان بخش ویژه شاعران بدون کتاب هجدهمین دوره را با گرامیداشت یاد «شمس آقاجانی» و «شاپور جورکش» منتشر کرد.

به گزارش گلونی هجدهمین دوره جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران»، همچون دوره‌های گذشته، در سه بخش اصلی «کتاب سال»، «ویژه» (شاعران بدون کتاب شعر) و «تجلیل» (از یک عمر فعالیت شعری)، با داوری جمعی از شاعران خبرنگار و فعال رسانه‌ در حوزه فرهنگ و ادبیات، برگزار می‌شود. در این دوره نیز بخش جنبی «پژوهش درباره شعر» که از سال گذشته به جایزه اضافه شده است؛ همچنان برقرار است؛ این دوره با موضوع: «شعر زنان ایران».

دبیرخانه این دوره از جایزه کتاب سال شعر خبرنگاران با دبیری علیرضا بهرامی، از شاعران مایل به شرکت در بخش ویژه که برای کشف استعدادهای شعری برگزار می‌شود، یعنی آن دسته از شاعرانی که در هر سنی، تاکنون مجموعه شعر در ایران منتشر نکرده‌اند، دعوت کرده که آثار خود را با توجه به شرایط زیر -تنها از طریق سامانه «واشه» و نه نسخه پرینت‌شدهبرای شرکت در این رقابت بفرستند:

 – شرکت‌کنندگان در این بخش نباید تاکنون (چه در سال‌های گذشته و چه در سال جاری) کتاب مجموعه شعر در ایران منتشر کرده یا در نوبت نشر داشته باشند.

– شرکت علاقه‌مندانی که قبلا کتابی غیر از «مجموعه شعر» منتشر کرده‌اند، یا در دست انتشار دارند، در این بخش، منعی ندارد.

– مجموعه شعرها باید به زبان فارسی باشد.

– تعداد شعرها دست‌کم بین ‌۴۰تا‌۵۰ قطعه بوده، یا تعداد صفحه‌های مجموعه شعرها دست‌کم بین ۸۰تا‌۱۰۰ صفحه باشد.

– شعرها همگی در قالب یک فایل وُرد (قلم بی‌میترا دوازده) باشد. از فرستادن اثر در قالب فایل پی‌دی‌اف یا پرینت کاغذی از طریق پُست، پرهیز شود.

– در این بخش از جایزه شعر خبرنگاران، تنها آثاری در گردونه رقابت قرار داده می‌شوند که کلیه ویژگی‌های بالا را رعایت کرده باشند.

– حضور در این بخش برای تمامی شاعران فارسی‌زبان داخل و خارج کشور، با هر ملیتی، آزاد است.

– گزیده آثار برگزیدگان این بخش، در کتاب سالیانه این جایزه، منتشر خواهد شد و در صورت تمایل ناشران برای انتشار آثار برگزیدگان این بخش به‌صورت مجزا، دبیرخانه جایزه با ایشان همکاری محتوایی خواهد داشت.

در این بخش، علاقه‌مندان تا ۲۳ دی‌ماه ۱۴۰۲ فرصت دارند که فایل وُرد شعرهای خود را در نشانی پنل جشنواره در سامانه «واشه» (سامانه مدیریت جشنواره‌ها و رویدادهای ایران – سمجرا)، پس از ثبت‌نام در همان‌جا، به‌صورت الکترونیکی بارگذاری کنند.

www.vasheh.ir

علاقه‌مندان به شرکت در بخش «پژوهش درباره شعر» نیز مقاله‌های خود را با موضوع شعر زنان ایران، از همین طریق می‌توانند بارگذاری کنند.

دبیرخانه جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران» پیش‌تر از شاعران و ناشرانی که در سال ۱۴۰۱ مجموعه شعر منتشر کرده‌اند، دعوت کرده بود تا با توجه به این شرایط، در بخش کتاب سال جایزه شرکت کنند:

– کتاب در سال ۱۴۰۱ منتشر و در شناسنامه آن درج شده باشد.

– چاپ اول و به زبان فارسی در ایران منتشر شده باشد.

– برگزیده‌ اشعار یا مجموعه گروهی نباشد.

علاقه‌مندان به شرکت در این بخش، باید یا پنج نسخه از اثر خود را تا تاریخ ۲۱ دی‌‌ماه۱۴۰۲ به نشانی تهران، صندوق پستی۱۳۳۵۵۱۸۷، دبیرخانه جایزه کتاب سال شعر خبرنگاران، بفرستند، یا یک نسخه از کتاب خود را به همین نشانی بفرستند و در عین حال، فایل پی‌دی‌اف کتاب را در سامانه «واشه» (سامانه مدیریت جشنواره‌ها و رویدادهای ایران – سمجرا) در نشانی زیر، پس از ثبت‌نام، بارگذاری کنند:

vasheh.ir

علاقه‌مندان به شرکت در بخش «پژوهش درباره شعر» نیز بدون هیچ‌گونه محدودیت در زمان انتشار اثر، کتاب پژوهشی با موضوع «شعر زنان ایران ایران» را به شرح و زمان‌بندی بالا (همانند کتاب‌های شعر) برای دبیرخانه جایزه می‌توانند بفرستند.

در دوره هفدهم این جایزه، کتاب «رسوب غارنشینی در ژن» اثر حسن متین راد از مشهد در بخش کتاب سال و نیز «کاظم سادات اشکوری» در بخش یک عمر دستاورد شعری، برگزیده شدند. مهدیه رشیدی از فریدون‌کنار، عظیم مرادی از شیراز و فاطمه بیرانوند از خرم‌آباد نیز برگزیدگان بخش ویژه شاعران بدون کتاب آن دوره از جایزه بودند.

پایان پیام

کد خبر : 281871 ساعت خبر : 1:57 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=281871
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات