نفتی‌ها جهان را گرم کردند

نفتی‌ها جهان را گرم کردند

به گزارش گلونی گاردین نوشت: شرکت‌های بزرگ نفتی در چند سال گذشته برنامه‌های اقلیمی جاه طلبانه‌ای را اعلام کرده‌اند. BP قول داد سرمایه‌گذاری‌های خود در سوخت‌های فسیلی را ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش دهد. شل متعهد شد تا انتشار کربن خالص خود را تا سال ۲۰۵۰ به صفر برساند. از سوی دیگر، اکسون گفت که انتشارات خود را کاهش و سوزاندن گاز را کم می‌کند. شورون اعلام کرد که قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ انتشار کربن صفر خالص داشته باشد و ده‌ها شرکت نفتی در ابتکاری برای کاهش انتشار متان خود امضا کردند.

سال ۲۰۲۳ گرم‌ترین سال ثبت شده در جهان بود و گزارش جدیدی از Oil Change International نشان داد که شرکت‌های نفت بزرگ نقش عمده‌ای در سوق دادن بحران آب‌وهوا به سطوح جدید ایفا کرده‌اند.

این گزارش که در ۳ ژانویه ۲۰۲۴ منتشر شد، نشان داد که شرکت‌های نفت بزرگ در سال ۲۰۲۳ به سرمایه‌گذاری سنگین در استخراج و توسعه سوخت‌های فسیلی ادامه دادند، حتی در حالی که جهان با پیامدهای ویرانگر تغییر اقلیم دست و پنجه نرم می‌کرد.

نفتی‌ها جهان را گرم کردند

گزارش همچنین نشان داد که شرکت‌های نفت بزرگ نتوانستند به تعهدات خود در زمینه تغییرات آب و هوا عمل کنند. به عنوان مثال، BP قول داده بود که سرمایه‌گذاری خود در سوخت‌های فسیلی را ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش دهد، اما این شرکت در سال ۲۰۲۳ سرمایه گذاری خود را ۱۰ درصد افزایش داد.

متخصصان می‌گویند دلیل اصلی تغییر در روش کار، تغییر بازار بوده است. همانطور که سوخت‌های فسیلی سال‌ها پیش کم‌سودآورتر می‌شدند، شرکت‌ها اعلام کردند که قصد دارند مدل‌های تجاری خود را متنوع کنند. اما قیمت گاز پس از حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ افزایش یافت و شرکت‌های سوخت فسیلی شاهد سودهای رکورددار بودند.

پایان پیام

آلمان سوخت فسیلی را کم کرد

کد خبر : 282171 ساعت خبر : 11:14 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=282171
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات