کریم خان زند در مقابل ایل قاجار چه سیاستی پیش‌ گرفت؟

کریم خان زند در مقابل ایل قاجار چه سیاستی پیش‌ گرفت؟

همه ما کریم خان زند را به اخلاق، گذشت و نیک‌نفسی می‌شناسیم. در این یادداشت قصد داریم ببینیم که رفتار او با دشمنانش، ایل قاجار، چطور و چگونه بود. با گلونی همراه باشید.

به گزارش گلونی بعد از اینکه رقبای خان زند یعنی آزادخان افغان و محمدحسن‌خان قاجار از صحنه بیرون شدند، دختر محمدحسن‌خان به دست سپاه زند اسیر شد. این در حالی بود که پسران محمدحسن‌خان از ترس یوخاری‌باش‌ها فرار کرده و به دست ترکمان پناه برده بودند.

سیاست کریم خان زند در مقابل ایل قاجار

از آنجایی که کریم‌خان سیاست خود را بر مبنای ملایمت و احترام بنا کرده بود و قصد داشت تا نظر اشاقه‌باش‌ها را جلب کرده و آن‌ها را رام کند، دختر خان ماضی قاجار، محمدحسن‌خان را به همسری گرفت و به حرمسرای خود برد و از سوی دیگر تلاش خویش را برای بازگرداندن پسران محمدحسن‌خان از میان ایلات ترکمان به کار بست.

حسین‌قلی، مرتضی‌قلی، جعفرقلی و محمد پسران محمدحسن‌خان نیز از طرفی دیگر امیدوار بودند تا بتوانند از میان ایلات ترکمان طرفدارانی جذب کنند و دوباره گرگان را زیر سلطه دربیاورند و چون بعد از گذشت چهار سال نتیجه‌ای نیافتند، به ناچار به درگاه رقیب، کریم‌خان زند، پناه برده و در دربار وی ساکن شدند.

زمانی که کریم‌خان سوءرفتار یکی از پسران یعنی محمدخان با مستخدمین دربار را مشاهده کرد، بیش از پیش تصمیم گرفت تا این جمع خصوصا محمدخان را نزدیک خود در شیراز نگه دارد تا اعمال و رفتارشان را زیر نظر داشته باشد.

با گلونی همراه باشید تا در یادداشت‌های بعدی ببینیم که این رفتار مسالمت‌آمیز و ملایم شاه جدید در کشمکش‌ها و برخوردهای خصمانه با ایل قاجار در آینده ادامه‌دار خواهد بود یا خیر!

زوال قطعی زندیه در جریان فتح اصفهان

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 282249 ساعت خبر : 5:33 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=282249
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات