آدونیس ایزدی فنیقی است

آدونیس ایزدی فنیقی است

به گزارش گلونی او  یک ایزدی فنیقی است که بعدها در ایزدستان یونیان نیز همانندسازی شده است.

نام این خدا از یک واژه سامی یعنی اَدونای به معنای خداوندگار من یا سرور من گرفته شده است. با این که پرستش آدونیس در سرتاسر فنیقیه رواج داشته، می‌توانیم بزرگترین جایگاه پرستش و تکریم او را شهر بیبلوس (جیبل) بدانیم.

این ایزد مشهور، آدونیس، نماینده گیاهانی است که در اثر گرمای سوزاننده آفتاب تابستان هلاک می‌شوند.

بر اساس افسانه یونانی او از در خت مورد زاده شده و مادرش میره نیز به دست دیگر خدایان به درخت تبدیل شده است. چراکه خدایان تلاش داشتند تا میره را خشم پدر پادشاهش در امان نگه دارند.

در افسانه‌ها آمده است که میره پدرش را فریفت و آدونیس را از وی باردار شد. آفرودیت، خدابانوی عشق آدونیس را یافته و در صندوقی پنهان کرد و این صندوق را به پرسفونه، خدابانوی جهان زیرین داد تا آن را ایمن نگه‌داری کند.

پرسفونه بعد از چندی در صندوق را گشود و محو زیبایی آدونیس شد. در نتیجه، تصمیم گرفت تا این کودک زیبا را پیش خود نگه‌دارد.

در این میان اختلافی بین آفرودیت و پرسفونه شکل گرفت و زئوس خدای خدایان بین این دو ایزبانو حکم شد و در نهایت خدای خدایان امر کرد که آدونیس یک‌سوم سال را با پرسفونه، یک‌سوم را با آفرودیت و یک‌سوم دیگر را با خود زئوس باشد.

افسانه‌ای دیگر می‌گوید، زمانی که او از کودکی به سال‌های جوانی پای گذاشت، آفرودیت دلباخته او شد.

اما یک روز آدونیس به ناگاه در حال شکار به دست یک گراز کشته شد. در این هنگام آفرودیت چاره‌ای نداشت جز اینکه معشوق خود را برای نیمی از سال رها کرده تا به جهان زیرین برود.

جشن‌های سالانه به نام آدونیا یادبود مرگ این ایزد بوده که با شکوهی تمام در حالی برگزار می‌شده است که  زنان فنیقی به طور مداوم نام آدونیس را بر زبان می‌آوردند.

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 282568 ساعت خبر : 2:06 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=282568
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات