تفاوت لوله مانیسمان و لوله درزدار

تفاوت لوله مانیسمان و لوله درزدار

لوله‌های فولادی یکی از بزرگترین و پر کاربردترین مقاطع فولادی هستند که در ساختمان سازی و صنایع کشور نقش تأثیرگذاری دارند. لوله‌ها مسئولیت انتقال انواع سیالات مانند آب و فاضلاب، گاز طبیعی و گاز ترش، نفت و سیالات شیمیایی را بر عهده دارند. در واقع با توجه به سیال بودن، برای جلوگیری از اتلاف انرژی، مسمومیت و اثرات مخرب دیگر مربوط به نشت سیالات از لوله‌های فولادی استفاده می‌گردد. دو نوع اصلی لوله از نظر روش تولید و کیفیت لوله مانیسمان یا بدون درز و لوله درزدار است. در این مقاله به روش‌های تولید این دو نوع و کاربردهای هر یک پرداخته شده است.

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان که نام دیگر لوله بدون درز است، از سوراخ کردن شمش فولادی گرد تولید می‌شود و به همین دلیل از کیفیت و ضریب ایمنی بالاتری برخوردار است. روش تولید لوله مانیسمان به طور خلاصه شامل گرمایش شمش گرد تا دمای ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد، سوراخ کردن شمش از مرکز توسط سنبه یا پلاگین، تنظیم کردن ضخامت و سایز لوله با استفاده از انواع غلتک‌ها در جهت‌های مختلف و در نهایت برشکاری در طول‌های استاندارد است. انواع لوله مانیسمان با استفاده از استانداردهای آمریکایی و به صورت اینچی تولید می‌گردند.

کاربرد لوله مانیسمان

کاربرد لوله مانیسمان
کاربرد لوله مانیسمان

لوله مانیسمان که به روش بدون درز تولید می‌شود، بهترین لوله در برابر آزمایش هیدرواستاتیک محسوب می‌شود. از لوله مانیسمان در صنعت ساختمان سازی در انتقال آب و فاضلاب، گاز طبیعی و هوا استفاده می‌شود. در محیط‌های با فشار بالا و خوردگی بالا نظیر نفت و گاز، نیروگاه‌ها، صنایع خودروسازی و صنایع معدنی نیز از لوله بدون درز استفاده می‌شود. همچنین لوله‌های مانیسمان برای صنایع دارویی و صنایع مواد غذایی استفاده می‌شود که قبل از استفاده معمولا باید عملیات تمیزکاری قوی در داخل لوله‌ها انجام شود.

مزایا و معایب لوله بدون درز

از مزایای لوله فولادی مانیسمان یا بدون درز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- استحکام بالا و مقاومت در برابر انواع نیروهای فشاری

۲- عدم نشت و نفوذ مواد از طریق درز

۳- انتقال بهتر حرارت و فشار سیال

۴- قابلیت تحمل دماهای بالاتر یا پائین تر

معایب لوله فولادی بدون درز یا مانیسمان نیز به شرح زیر است:

۱- پیچیدگی و سختی تولید

۲- هزینه بالای تولید

لوله درزدار چیست؟

لوله درزدار چیست؟
لوله درزدار چیست؟

لوله درزدار به طور کلی از ورق فولادی تولید می‌شود. در ابتدا ورق فولادی را با گرمایش به ضخامت مورد نیاز می‌رسانند و عرض ورق را به اندازه محیط لوله مورد نیاز برشکار می‌کنند. سپس آن را از دو طرف ورق خم نموده و به شکل دایره‌ای تبدیل می‌کنند و محل تلاقی دو طرف ورق را با استفاده از جوشکاری بهم متصل می‌نمایند.

جوشکاری لوله می‌تواند از بیرون باشد و یا از داخل که به آن درز مخفی نیز گفته می‌شود. در برخی موارد نیز از هر دوطرف جوشکاری انجام خواهد گرفت. پس از جوشکاری انواع تست‌های غیر مخرب جهت اطمینان از عدم نشت سیالات بر روی لوله انجام خواهد شد. این لوله‌ها هم به صورت اینچی و هم متریک تولید می‌شوند. استانداردهای لوله‌های درزدار هم شامل استانداردهای آمریکایی و هم اروپایی است.

کاربرد لوله درزدار

لوله‌های درزدار در صنایع ساختمانی برای سیستم گرمایش، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی برای انتقال نفت، گاز و سایر مواد شیمیایی، در صنایع نیروگاهی برای انتقال آب خنک کننده و یوتیلیتی، انتقال آب و فاضلاب شهری و غیره کاربرد فراوان دارد.

مزایا و معایب لوله درزدار

از مزایای لوله درزدار یا جوشی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- هزینه تولید کمتر

۲- انعطاف پذیری بیشتر

۳- تولید آسان تر و سرعت تولید بالاتر

۴- قابلیت تولید در ابعاد و اندازه‌های متنوع

معایب لوله‌های جوشی یا درزدار نیز به شرح زیر است:

۱- خطر نشت علیرغم انجام کلیه تست‌ها

۲- استحکام کمتر

۳- امکان خوردگی بیشتر در محل جوشکاری

۴- عمر مفید کمتر نسبت به لوله بدون درز

مقایسه لوله مانیسمان و لوله جوشی

با توجه به اطلاعات فوق در خصوص لوله درزدار و بدون درز و بررسی مزایا و معایب لوله‌های مانیسمان و جوشی می‌توان گفت که انتخاب لوله‌های فولادی درزدار یا بدون درز بستگی به شرایط محیطی، نوع طراحی و کاربرد هر یک از لوله‌ها در پروژه دارد. بنابراین بهترین تصمیم در خصوص انتخاب لوله مناسب را طراحان و مهندسان پروژه می‌توانند اتخاذ نمایند.

خلاصه

در این مقاله به معرفی و بررسی لوله‌های مانیسمان و درزدار پرداخته شد و مزایا و معایب هریک بررسی و بیان گردید. بدیهی است مبحث انتخاب لوله در صنعت یکی از پیچیده ترین کارهای فنی است که می‌بایست با دقت بررسی و تصمیم گیری شود. مشاوران شما در شرکت وستا سازه راد می‌توانند شما را در مسیر انتخاب و خرید لوله مناسب همراهی نمایند. شما می‌توانید با شماره‌های ۲۸۴۲۶۲۶۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید و یا از طریق برنامه محبوب خود به شماره موبایل ۰۹۳۹۱۱۱۱۸۸۶ یک پیام ارسال نمائید.

بیشتر بخوانید:
تفاوت لوله آب فلزی با لوله آب پلاستیکی

لوله پلی اتیلن

کد خبر : 282562 ساعت خبر : 0:27 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=282562
اشتراک در نظرات
اطلاع از
1 دیدگاه
چیدمان
اولین نظرات آخرین نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات

مرسی بابت این اطلاعات دقیق