تور؛ خدای تندر اقوام ژرمن

تور؛ خدای تندر اقوام ژرمن

به گزارش گلونی، تور خدای تندر در بین اقوان ژرمن با آسمان پیوند ناگسستنی دارد. او خدای توفان و آذرخش در اساطیر رومی مابه‌ازای ژوپیتر است و بلوط‌های کهن اروپای مرکزی، تبر و چکش نمادهای اویند.

زمانی که قدرت اودین، خدای خدایان اساطیر ژرمن خصوصا در اسکاندیناوی غربی کاهش یافت، تور به آرامی جایگزین او شد و کیش او در قرن نهم در نزد ساکنان اولینه ایسلند پیروان بیشتری برای خود جذب کرد.

همچنین انگلوساکسون‌ها نیز در نیایش‌هایشان چکش (نماد تور) را به عنوان طلسم محافظ خویش با خود حمل می‌کردند. امروزه نام این خدا در کلمه پنجشنبه در زبان‌هایی که ریشه ژرمنی دارند هنوز دیده می‌شود و زنان و مردان با نام‌هایی صدا می‌شوند که به اسم این ایزد اشاره دارد. کیش تور در اواخر عصر وایکینگ‌ها قدرت بیشتری کسب کرد و اسطوره‌های مربوط به او نیز در این دوران پررنگ‌تر شد.

همان‌طور که از فیلم‌هایی که درباره این ایزد ساخته شده است، برمی‌آید او خدایی تنومند، سرخ مو، پر زور و بازو است با چشمانی درخشان، ریشی انبوه و اشتهایی سیری ناپذیر.

یکی دیگر از مشخصات ظاهری خدای تندر اقوام ژرمن دستکش‌های بزرگی است که هنگام خرد کردن سنگ‌ها از آن استفاده می‌کند. همچنین بر اساس داستان‌ها، گردونه او را چند بز در آسمان حمل می‌کنند و چکش او نیز میولنیر نام دارد.

میولنیر از گنج‌های ارزشمند آسگارد، سرزمین خدایان است و وسیله‌ای است برای حفظ آسمان در برابر غولان و دشمنان خدایان و انسان‌ها.

هرچند این خدا با غول‌ها و افراد زیادی جنگیده اما دشمن اصلی  او یکی از فرزندان لوکی یعنی مار کیهانی است که زمین را در میان گرفته و می‌تواند آن را در اعماق دریا غرق کند. داستان نبرد تور با این مار کیهانی در شمار کهن‌ترین روایاتی است که از این اسطوره یادکرده است.

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 282559 ساعت خبر : 10:22 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=282559
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات