نجات از آلودگی هوا با اقتصاد چرخشی 

نجات از آلودگی هوا با اقتصاد چرخشی

به گزارش گلونی ﻫﺮﻛﺸﻮری ﺑﺮای رﺳﻴﺪن ﺑﻪ رﺷﺪ و ﺗﻮﺳﻌﻪ، اﻫﺪاف و ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎى ﻣﺨﺘﻠﻔﻲ را ﻣﺪﻧﻈﺮ ﻗﺮار ﻣﻲدﻫﺪ. اﻣﺎ ﻛﺸﻮرﻫﺎی درﺣﺎلﺗﻮﺳﻌﻪ ﺑﺮای رﺳﻴﺪن ﺑﻪ اﻳﻦ اﻫﺪاف، ﺑﺎ ﻣﻌﻀﻞ ﺗﺨﺮﻳﺐ ﻣﺤﻴﻂ‌زﻳﺴﺖ روﺑﺮو ﻫﺴﺘﻨﺪ. طبق اعلام بانک جهانی، خسارت آلودگی هوا در ایران از ۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۶ به ۱۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ رسیده است که ۱۵ درصد آن مربوط به خسارت ناشی از آلودگی هوا در پایتخت بوده است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوا هفتمین عامل مرگ در دنیا و هفتمین عامل خطر در ایران است.

در سراسر جهان، هر روز حدود ۱۰ هزار نفر بر اثر بیماری‌های منتسب به آلودگی هوای آزاد، جان خود را از دست می‌دهند.

همچنین در بسیاری از شهر‌های بزرگ ایران مانند تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، اراک و اهواز غلظت بعضی از آلاینده‌های هوا از استاندارد‌های ملی بسیار بالاتر است. حمل و نقل، استفاده بی‌رویه و مفرط از سوخت‌های فسیلی، وسایل نقلیه‌ی بنزینی یا دیزلی فرسوده، منابع صنعتی در داخل یا نزدیک مرز‌های شهری و گردوغبار طبیعی عوامل اصلی آلودگی هوا و انتشارات آلاینده‌ها از منابع متحرک و ساکن هستند.

نجات از آلودگی هوا با اقتصاد چرخشی

اقتصاد چرخشی برای خرید سبز

اقتصاد چرخشی یا اقتصاد کم کربن در این خصوص بسیار تأثیرگذار است و با حذف ضایعات و برگشت آن به خط تولید نقش بسیار مهمی در کاهش مصرف مواد اولیه و به تبع آن کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و کاهش آلودگی هوا دارد.

خرید سبز نیز در این زمینه بسیار مهم است. متوقف كردن خريد آنچه كه به آن نیاز نداریم را خرید سبز می‌گویند.

تعادل طبیعت با دنیایی كه انسان برای خود ساخته به هم خورده است. اما بخشی از تعادل آن می‌تواند به وسیله ما به دست آید. یکی از راه‌های رسیدن به این تعادل خرید سبز است. با خرید مناسب و متعادل می‌توان در بسیاری از زمینه‌های زیست محیطی مانند منابع، انرژی کاهش آلودگی هوا تاثیر‌گذاری مثبت ایجاد کرد. تا زمانی که مجبور نشده‌اید چیزی نخرید، کالایی را انتخاب كنيد كه حتی‌الامكان سازگار با محیط زیست باشد. حتی به این نکته فکر کنید پس از استفاده قابل بازیافت است. پلتفرم دیوار به ما در این زمینه کمک می‌کند، امکان مقایسه می‌دهد و می‌توان با آرامش معیار‌های ذکر شده را مدنظر قرار داد و خرید کرد.

همچنین این پلتفرم می‌تواند نقش قابل توجهی در کاهش ترافیک داشته باشد.

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش آلودگی و ترافیک، استفاده از دیوار برای خرید و فروش اقلام مورد نیاز مردم است.

با استفاده از این پلتفرم و امکان مقایسه‌ی محصولات نیازی به رفت و آمد فیزیکی نیست و به تبع آن کاهش ترافیک کمک شایانی به کاهش آلودگی هوا می‌کمد. حتی در بخش‌های املاک، استخدام و… نیز با استفاده از این دیوار می‌توان به نتیجه و خدمات مورد نظر بدون نیاز به حضور فیزیکی رسید و این امر در کاهش آلودگی هوا بسیار موثر است.

پایان پیام

نویسنده: دکتر مریم محمدی روزبهانی، عضو هیات علمی و دانشیار آلودگی‌های محیط زیست

آلاینده های ناشی از تایر خودروها یکی از عوامل آلودگی هوای تهران است

کد خبر : 282579 ساعت خبر : 0:05 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=282579
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات