گلونی

پایان ردپای کربن با خرید لباس دست دوم

خرید لباس دست دوم

خرید لباس دست دوم

پایان ردپای کربن با خرید لباس دست دوم

تحقیقات جدید نشان می‌دهد در مسیر اقتصاد چرخشی، فقط خرید لباس دوم می‌تواند از انتشار ۱۲.۵ میلیارد کیلوگرم کربن دی‌اکسید‌کربن جلوگیری کند

به گزارش گلونی، خرید لباس‌های دست دوم از انتشار ۱۲.۵ میلیارد کیلوگرم کربن در اکسید جلوگیری می‌کند. این مقدار برابر کربن دی اکسیدی است که در ۱۷۰۰۰ بار پرواز به سراسر جهان تولید می‌شود.

بر اساس گزارشی که موسسه آکسفام منتشر کرده، کمد لباس بزرگسالان به طور متوسط از ۱۰۶ مورد تشکیل شده است. تحقیقات آکسفام نشان می‌دهد که اگر نیمی از این اقلام دست دوم خریداری می‌شد، از انتشار میلیاردها کیلوگرم گازهای گلخانه‌ای مضر ناشی از تولید لباس‌های جدید جلوگیری می‌شد. در حال حاضر تنها ۱۰ درصد از محتویات کمد لباس افراد دست‌دوم است.

خرید لباس‌های دست دوم عمر لباس‌ها را افزایش می‌دهد و نیاز به تولید لباس های جدید که منجر به انتشار گازهای گلخانه‌ای مخرب اقلیم می‌شوند را کاهش می‌دهد.

تام ریچاردسون، مدیر عملیات آکسفام می‌گوید: «حقایق علمی واضح و شفاف هستند؛ ما به یک نقطه عطف بحرانی اقلیمی همراه با خشکسالی، سیل و طوفان‌های ویرانگر رسیده‌ایم که تا کنون ضربات مهلکی به کشورهای کم‌درآمدی وارد کرده است که کمترین نقش را در ایجاد این شرایط اقلیمی اضطراری داشته‌اند.»

به گفته ریچاردسون در حال حاضر، صنعت مد یکی از تولیدکنندگان عمده گازهای گلخانه‌ای در سطح جهان است که آینده سیاره ما را تهدید می‌کند.

او می‌گوید خرید لباس های دست دوم، هیچ هزینه‌ جدیدی برای زمین ندارد و علاوه بر این می‌توانید پول خود را مجدداً در کارهایی سرمایه‌گذاری کنید که فقر را شکست می‌دهند و از کشورهای جهان جهان برای مقابله با تغییرات اقلیمی حمایت کنید.

پایان ردپای کربن با خرید لباس دست دوم

بلایی به نام تغییر سریع مد

سایر یافته‌های آکسفام نشان می‌دهد که اگر هر بزرگسال در بریتانیا تمام لباس‌هایی را که در سال گذشته نپوشیده را به فروشگاه‌های خیریه اهدا کند، با استفاده مجدد از این لباس‌ها توسط شخص دیگری، می‌توان جلوی ورود ۴.۹ میلیارد کیلوگرم کربن به جو زمین را گرفت. این رقم معادل با انتشار آلاینده توسط هواپیمایی است که بیش از ۶۶۰۰ بار در سراسر جهان پرواز کند.

صنعت مد، ۱۰ درصد از انتشار کربن جهانی را به خود اختصاص می‌دهد که بیشتر از مجموع انتشار حمل و نقل هوایی و حمل و نقل بین المللی به حساب می‌آید.

روث مک گیلپ، یک متخصص مد پایدار در ادینبورگ، با حمایت از این کمپین می‌گوید: «فراتر از مزایای زیست محیطی، کاهش تولید بیش از حد، مصرف بیش از حد و هدر رفتن لباس های جدید، من واقعاً معتقدم که خرید و پوشیدن دست‌دوم می‌تواند تأثیر مثبت زیادی بر زندگی شخصی ما داشته باشد. از پس انداز پول و جمع‌آوری پول برای امور خیریه گرفته تا نظم دادن به کمد لباس‌های شلوغ و رها شدن از چرخه تغییر سریع مد. ما یاد می‌گیریم آنچه را که در حال حاضر داریم دوست داشته‌ باشیم.»

حالا اهمیت اجناس دست‌دومی که در دیوار به فروش می‌رسد بیش از پیش مشخص می‌شود. خرید چنین لباس‌‌های به خاطر قیمت مناسب آنها نیست بلکه فعالیتی است در جهت کاهش کربن و کمک به محیط زیست.

پایان پیام

نویسنده: دکتر مریم محمدی روزبهانی، عضو هیات علمی و دانشیار آلودگی‌های محیط زیست

نجات از آلودگی هوا با اقتصاد چرخشی 

خروج از نسخه موبایل