اولین نشریه های ویژه زنان در گیلان

اولین نشریه های ویژه زنان در گیلان

به گزارش گلونی یکی از دستاوردهای مهم انقلاب مشروطه بیرون آمدن زنان از پستوی خانه‌ها و وارد شدن آن‌ها به عرصه جامعه بود.

زنان متجدد به آموزش یکدیگر همت گماشته، دست به تاسیس انجمن‌ها و تشکیل جمعیت‌های گوناگون زنان زدند و تلاش کردند تا سهمی در فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی داشته باشند.

این زنان همگام با توسعه مدارس و انجمن‌ها تلاش می‌کردند تا در عرصه مطبوعات نیز وارد شده و فعال باشند تا دیدگاه‌ها و عقاید خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

در این زمان بیشتر نشریات زنان به مسائلی چون آموزش دختران، تساوی حقوق اجتماعی، بهداشت و تربیت فرزندان می‌پرداختند.

اولین نشریه های ویژه زنان در گیلان

۱۶ سال پس از انتشار اولین نشریه ویژه زنان در تهران زنان گیلانی نیز اقدام به چاپ نشریه کردند.

یکی از این نشریه‌ها «نامه نسوان شرق» نام داشت که در سال ۱۳۰۵ خانم مرضیه ضرابی آن را در بندر انزلی منتشر کرد. این نشریه در ابتدا به صورت مجله در ۲۴ صفحه و هر پانزده‌روز یک‌بار منتشر می‌شد.

«پیک سعادت نسوان» از دیگر نشریات آن دوره گیلان است که در ۲۳ فروردین سال ۱۳۰۶ توانست به نام روشنک نوع‌دوست از شورای عالی معارف امتیاز بگیرد و در ۱۵ آبان‌ماه همان سال اولین نمره خود را منتشر سازد.

این نشریه نیز یکی از معتبرترین‌ها در تاریخ مطبوعات گیلان است. پیک سعادت نسوان از آبان ۱۳۰۶ تا شهریور ۱۳۰۷ شش شماره منتشر ساخت و بعد از این تاریخ به دلایل نامعلوم اما قابل تصور متوقف شد.

عمده مطالب این نشریه حول محور حقوق و جایگاه زنان، لزوم آموزش به دختران و مطالبی چند پیرامون مسائل روز بود. روشنک نوع‌دوست صاحب امتیاز این نشریه نیز با تاسیس مدرسه سعادت نسوان و راه‌اندازی جمعیت پیک سعادت نسوان توانست در روشنگری زنان گیلانی نقش مهمی داشته باشد و نشریه پیک سعادت نسوان وسیله‌ای بود تا صدای زنان گیلان به گوش جامعه و دیگر نقاط ایران برسد.

روشنک نوع دوست؛ از پیشگامان زنان تجددخواه در ایران

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 283154 ساعت خبر : 11:15 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=283154
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات