گلونی

مشاهده خرس قهوه ای در دهستان خنجشت استان فارس

مشاهده خرس قهوه ای در دهستان خنجشت استان فارس

مشاهده خرس قهوه ای در دهستان خنجشت استان فارس

مشاهده خرس قهوه ای در دهستان خنجشت استان فارس

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اقلید از مشاهده یک فرد خرس قهوه‌ای در بخش مرکزی این شهرستان خبر داد و بیان داشت: «یک خرس قهوه ای که احتمالا برای تامین آب شرب و غذا در اطراف دهستان خنجشت آمده بود در این منطقه مشاهده شده است.»

به گزارش گلونی به نقل از روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، علی بخش نجاتی با بیان اینکه خرس قهوه‌ای گونه‌ای تحت مراقبت است افزود: «این خرس قهوه ای به سمت کوه‌های خنجشت حرکت کرده و به زیستگاه خود بازگشت.»

نجاتی در این زمینه افزود: «کوه‌های خنجشت تحت پایش ماموران یگان محیط زیست اقلید است تا آسیبی به این گونه جانوری حمایت شده وارد نشود.»

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اقلید از اعضای جوامع محلی روستای خنجشت و سمن‌های محیط زیستی خواست تا همکاری بیشتری با یگان محیط زیست شهرستان اقلید داشته باشند و برای حفاظت از این گونه جانوری حمایت شده تلاش بیشتری صورت گیرد.

وی گفت: «مشاهده این خرس قهوه‌ای، بار دیگر اهمیت حفاظت از زیستگاه‌های حیات وحش را به ما یادآوری می‌کند.

این موضوع نقشی کلیدی در جلوگیری از بروز تعارض بین انسان و حیات وحش دارد. رها کردن زباله در طبیعت و عدم مدیریت صحیح پسماند شهری و روستایی به ویژه در مناطق نزدیک به زیستگاه‌های حیات وحش، موجب جذب حیوانات وحشی مانند خرس‌ها به سکونتگاه‌ها می‌شود. این امر نه تنها می‌تواند سلامتی حیوانات را به خطر اندازد، بلکه امنیت انسان‌ها را نیز تهدید می‌کند.

همچنین با توجه به افزایش حضور انسان در طبیعت، احتمال مواجهه با حیوانات وحشی نیز افزایش یافته است. در صورت مشاهده حیوانات وحشی، به هیچ عنوان به آنها نزدیک نشوید و فضای کافی برای عبور و مرور آنها را فراهم کنید.

در انتها، از عموم مردم تقاضا می‌شود در صورت مشاهده هرگونه تخلفات زیست محیطی و یا موارد مربوط به تعارض با حیات وحش مراتب به ادارات حفاظت محیط زیست اطلاع داده شود.»

خرس قهوه ای نماد طبیعت ایران است

پایان پیام

خروج از نسخه موبایل