حدود ۳.۵ درصد مساحت کل ایران تحت تاثیر فرونشست قرار دارد

حدود ۳.۵ درصد مساحت کل ایران تحت تاثیر فرونشست قرار دارد

جواد حیدریان در توییتر نوشت:

وضعیت فرونشست زمین و آب‌های زیرزمینی در ایران بر اساس نتایج مقاله جدید تحقیقاتی در مجله Science Advances بحرانی است. لینک مقاله

در این مقاله با پردازش ۶ هزار تصویر ماهوار‌ای بین سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۹ نشان داده شده حدود ۳.۵ درصد مساحت کل ایران تحت تاثیر فرونشست قرار دارد.

این میزان فرونشست معادل از بین رفتن سالیانه حداقل ۱.۷ میلیارد متر مکعب از منابع آب زیرزمینی در گذشته است.

استان‌های کرمان، تهران، البرز، خراسان رضوی و فارس وضعیت بسیار بدی را به لحاظ فرونشست و از دست دادن ذخایر آب زیرزمینی تجربه می‌کنند.

نرخ فرونشست در بعضی از این استان‌ها جزو بالاترین نرخ ها در دنیاست. حتی استان پربارش مازندران در معرض فرونشست قرار گرفته و فقط استان گیلان از خطر فرونشست فعلا در امان مانده است.

متاسفانه بسیاری از زیرساخت‌ها مانند فرودگاه‌ها‌ی تهران و ارومیه و اصفهان و .. در معرض خطر فرونشست قرار دارند. در چنین زیرساخت‌هایی فرونشست حتی به میزان چندین میلیمتر در سال باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

فرونشست در ایران
فرونشست در ایران

حدود ۳.۵ درصد مساحت کل ایران تحت تاثیر فرونشست قرار دارد

در این مقاله آمده است:

در میان مناطقی که با شدیدترین فرونشست زمین مواجه هستند، استان کرمان با نرخ‌های فرونشست نگران‌کننده‌ای برجسته است. به طور خاص، شهرستان رفسنجان که به عنوان مرکز تولید پسته ایران شناخته می‌شود، با سرعت شگفت‌انگیز ۳۷ سانتی‌متر در سال، بالاترین نرخ فرونشست را تجربه می‌کند. کمی عقب‌تر، شهرستان ارزوئیه نیز در استان کرمان، نرخ قابل توجهی معادل ۳۴ سانتی‌متر در سال را ثبت می‌کند. در استان البرز، شهرستان‌های ساوجبلاغ و نظرآباد فرونشست قابل توجهی را نشان می‌دهند.

تحلیل ما نشان می‌دهد که فرونشست زمین یک مسئله فراگیر در سراسر ایران است که ۲۶۵ شهرستان از ۴۲۹ شهرستان کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ما وجود فرونشست زمین را در تمام استان‌های ایران به جز گیلان مشاهده کردیم. تنوع فرونشست در مناطق مختلف به ویژه در شمال که بیشترین سهم بارندگی کشور را دریافت می‌کند، مشهود است. عدم وجود فرونشست در گیلان نشان می‌دهد که این منطقه وابستگی شدیدی به برداشت آب‌های زیرزمینی در مقیاس وسیع ندارد. در مقابل، مازندران با فرونشست زمین متوسط مواجه است که تقریباً ۱۴۰ کیلومتر مربع از اراضی آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و حداکثر سرعت آن در برخی نقاط ۴ سانتی‌متر در سال است. در همین حال، استان گلستان با چالش قابل توجه تری روبرو است، به طوری که فرونشست زمین گسترده در مساحتی بیش از ۵۰۰۰ کیلومتر مربع رخ می دهد. در این منطقه، نرخ فرونشست در برخی نقاط از ۱۲ سانتی‌متر در سال فراتر می‌رود.

پایان پیام

فرونشست زمین تا ۱۴۱۰ با ایران چه می‌کند؟

کد خبر : 283758 ساعت خبر : 0:05 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=283758
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات