باغ های معلق بابل؛ یکی از عجایب هفت‌گانه تاریخ

باغ های معلق بابل؛ یکی از عجایب هفت‌گانه تاریخ

به گزارش گلونی گفته شده است که باغ های معلق بابل که از عجایب هفت‌گانه تاریخ به حساب می‌آیند، در دوران حکومت نبوکدنصر از مقتدرترین حاکمان بابل نو ساخته شده است.

با این حال، اطلاعات نسبت به این باغ‌ها کم است. برخی اعتقاد دارند این باغ در نینوا واقع شده و اصلا در بابل نیست. برخی دیگر نیز این باغ را ساخته خیال‌پردازی‌های مورخان یونانی در سده‌های بعدی می‌دانند. چراکه توصیف این باغ در آثار آنان با جزئیات فراوانی ذکر شده است. به طور مثال، داشتن تراسی شبیه صحنه تئاتر به افسانه می‌ماند‌.

برای نخستین بار یک مورخ یونانی بابلی به نام برسوس، در سده سوم قبل از میلاد مسیح دست به توصیف باغ‌های معلق بابل زد و به جزئیاتی مانند آویزان کردن گیاهان رونده پرداخت. مورخان بعدی مانند دیودور و استرابو مورخان شده اول پیش از میلاد به این توصیفات شاخ و برگ اضافه کردند. در مقابل، مورخی مانند هرودوت جزئیاتی بلواز ابوالهول در مصر دارو و هیچ اشاره‌ای به باغ‌های معلق بابل نکرده است.

جالب‌تر آنکه در اسناد بابلی که به حزئیات بسیاری، حتی بیان نام خیابان‌های بابل پرداخته‌اند نیز اشاره‌ای به این باغ‌ها نشده است. در باستان‌شناسی هم دست ما در این‌مورد خالی است.

با این وجود، نمی‌توانیم تاریخی بودن این باغ‌ها را انکار کنیم‌. چراکه ساخت باغ در آشور و بابل آن زمان به خصوص در حاشیه کاخ‌ها مرسوم بوده است. کمااینکه بناهایی از این دست را در زمان کوروش در پاسارگاد نیز اجرا و باغ به پدیده‌ای مهم در دوران هخامنشیان بدل شد.

درباره قلعه فلک الافلاک یا دوازده برجی بیشتر بدانید

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 283776 ساعت خبر : 11:12 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=283776
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات