جانپناه کارگر روی قله توچال مرمت می‌شود

جانپناه کارگر روی قله توچال مرمت می‌شود

به گزارش گلونی جانپناه کوچک «کارگر» در قله‌ توچال به سال ۱۳۴۳ به دست گروهی از کارگرانِ و کوهنوردان پایبند به مبانی مشارکت و کنش اجتماعی ساخته شد.

این جانپناه کوچک حدود ده مترمربع مساحت و سقفی کوتاه دارد و با سنگ‌های اطراف قله بنا شده است.

اگرچه امروزه ساخت پناهگاه و جانپناه در کوهستان‌های کشور، به لحاظ مسائل محیط زیستی به‌هیچ‌روی به صلاح نیست، اما حفظ و مرمت جانپناه کارگر که یکی از قدیمی‌ترین سازه‌ها از این نوع و یادگار یک نسل خاص و از جان گذشته است، وظیفه‌ای در مقوله‌ حفظ میراث‌های فرهنگی به شمار می‌رود. مرمت این جانپناه سه بار در سال‌های ۵۹، ۹۳ و ۹۵ هم صورت گرفته و قرار است که امسال، به شکل اساسی‌تر انجام و اصالت و هویت نخستینِ آن باززنده‌سازی شود.

مرمت جانپناه کارگر به همت کوه‌نوردانِ داوطلب و همکاری یک شرکت متخصص در باززنده‌سازی بناهای تاریخی، و با مجوز سازمان میراث فرهنگی انجام خواهد شد. در این زمینه، نیازمند یاری و همراهی دوستان کوه‌نورد هستیم.

برای همراهی، همگامی و مشارکت در مرمت و باززنده سازی این اثر ثبت شده به شماره ۳۸۰۸ واقع در قله توچال ( بام تهران) ، نیاز به کمک مالی و یدی شما کوهنوردان و همراهان را دارد.

خواهشمند است کمک های خود را به شماره کارت‌های

۶۱۰۴۳۳۸۷۱۷۴۶۶۹۴۶ محسن عبدلی.
۶۱۰۴۳۳۸۷۱۷۴۶۵۹۴۸ ابوالقاسم(هادی) آبادی خواه.
۶۱۰۴۳۳۸۷۱۷۴۶۵۴۰۱ کامبیز بختیاری.
بانک ملت واریز و فیش واریزی را جهت اعمال حساب به شماره ۰۹۰۱۴۳۰۰۳۶۲ارسال فرمایید.

کارگروه مرمت و بازسازی جانپناه کارگر

فرامرز پارسی، محسن عبدلی،رضا کفاش، اقبال افلاکی، عباس محمدی، ذبیح اله حمیدی،کامبیز بختیاری

دومین صورتجلسه مرمت و بازسازی جانپناه کارگر قله توچال در تاریخ ۱۴۰۳/۰۲/۱۰

پیرو جلسه مورخه ۱۴۰۳/۰۱/۲۶ که با حضور جمعی از اعضاء کارگروه مرمت و بازسازی جانپناه کارگر در دفتر آقای مهندس پارسی برگزار گردید، دومین جلسه در تاریخ ۱۴۰۳/۰۲/۱۰ راس ساعت ۱۷ تا ۲۰ با حضور تعدادی از بانیان، پیشکسوتان و کوهنوردان در محل باشگاه خانه کوهنوردان تهران برگزار شد، که بعد از بحث و بررسی موضوع و توضیحات اعضاء محترم کارگروه مرمت…و پیشنهادات حاضرین در جلسه موارد زیر مورد تصویب قرار گرفت و در پایان جلسه نیز تعدادی از عزیزان کمک های مالی خود را مستقیما به حساب صندوق مرمت جانپناه واریز نمودند، که متعاقبا لیست این واریزی ها به اطلاع دوستان عزیز خواهد رسید.

مصوبات جلسه:

۱ – مقرر گردید مرمت جانپناه با توجه به شرایط آب و هوایی از ابتدای خرداد ماه سال جاری طبق طرح ارائه شده شروع گردد.

(مدت اجرای طرح سه ماه است)

۲- مقرر گردید جهت انتقال مصالح، تجهیزات و نیروی انسانی آقای محسن عبدلی و آقای اقبال افلاکی موضوع را از طریق مدیریت تله کابین توچال پیگیری نموده و شرایط انتقال از طریق تله کابین را فراهم آورند.

۳- با توجه به مصوبه قبلی جهت جمع آوری کمک‌های مالی یک حساب مشترک سه نفره به نام آقایان محسن عبدلی، کامبیز بختیاری و ابوالقاسم (هادی) آبادیخواه در بانک ملت افتتاح گردید.
۴- مقرر گردید برای جمع آوری سنگ و انتقال مصالح و آب و … از باشگاه ها و کوهنوردان علاقه‌مند به این کار ارزشمند از طریق اطلاع‌رسانی کمک و همکاری طلب شود.

۵- مقرر گردید جهت مستندسازی و مکتوب کردن فعالیت‌ها، یک تیم قوی و فعال به نام تیم روابط عمومی تشکیل و اقدام به ایجاد سایت، مستندسازی مراحل اجرای کار و تشکیل گروه در فضای مجازی گردد، متعاقبا اعضاء این تیم اعلام خواهد شد.

۶- اعضاء کارگروه مرمت و بازسازی جانپناه کارگر متشکل از : فرامرز پارسی،محسن عبدلی، اقبال افلاکی، عباس محمدی، ذبیح اله حمیدی، رضا کفاش و کامبیز بختیاری

پایان پیام

معرفی فنی منطقه قله توچال

کد خبر : 283719 ساعت خبر : 1:59 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=283719
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات